szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Pesten állandóan ugyanarról címmel közöl kommentárt a budapesti magyar-szlovák külügyminiszteri találkozóról a Sme című liberális szlovák napilap szerdán.

A legolvasottabb szlovák politikai napilap szerint Martonyi János és Mikulás Dzurinda hétfői találkozója nem sok újat hozott, de a szlovák-magyar viszony légköre már azzal is javult, hogy "Szlovákiában távozott a nacionalista kormány". "A valódi problémák megoldásában Dzurinda és Martonyi nem értek el sokkal nagyobb előrelépést, mint a Kubis-Göncz páros: megállapították az eltérő álláspontokat" - írja az újság. Megjegyzi: az államnyelvtörvény ügyében Iveta Radicová kormánya nem Budapestnek - ahogy azt Dusan Caplovic, volt kisebbségügyi kormányfő-helyettes állította -, hanem a józan észnek tett engedményeket, bár nem elégséges mértékben. Ez a józan ész a korábbi kabinetnél nagyon hiányzott. 

A lap szerint Szlovákia ugyanakkor nem igen számíthat a józan ész hasonló megnyilvánulásaira Budapest részéről a kettős állampolgárság kérdésében. Dzurinda ugyan egy interjúban azzal dicsekedett: Martonyi biztosította őt arról, hogy Orbánéknak nem érdeke a magyar állampolgárság tömeges osztogatása, de "ez csak egyike azoknak a félrevezetéseknek, amelyeket Budapest ezen a téren terjeszt" - írja Peter Morvay, a kommentár szerzője. Úgy véli: ellenkezőleg, Orbánéknak arra van szüksége, hogy az új állampolgárok száma több százezer legyen, mert csak ezzel tudja igazolni, hogy nem gerjesztett felesleges belpolitikai konfliktust olyasmiért, amit a határon túli magyarok sem akarnak. Orbánék ezért kívánnak a kettős állampolgárság érdekében kampányolni a szomszédos országokban. Azt egyelőre nem tudni, hogy Dzurindát átverték-e, vagy pedig már megkezdődtek a Radicová kormány visszavonulási manőverei ez ügyben.

Az újság szerint szerepcsere történt: míg a nyelvtörvény vagy a kisebbségi tankönyvek kérdésben Budapest volt tehetetlen, most Szlovákia került ilyen helyzetbe. A kettős állampolgárságnak ugyanis nincsenek általános nemzetközi szabályai, és az EU nem fog beszállni egy ilyen vitába. "A legjobb megoldás a tisztességes, bilaterális megállapodás lenne, amely felé Pozsony nyomni próbálja Budapestet. Esélye a sikerre azonban csekély. Előbb ugyanis Orbánt és társait meg kellene fosztania attól a meggyőződésüktől, hogy azt tehetnek, amit akarnak, és elegendő csak nagyon erősen akarni valamit, hogy ehhez a valóság hozzáigazodjon" - zárja írását a Sme.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Le Monde: Orbánt "nem várt szerencse" érte

Martonyi János magyar külügyminiszter párizsi és berlini látogatásával, Magyarország EU-elnökségével, illetve az Orbán-kormánnyal foglalkozott csütörtök délután megjelent számában a Le Monde.

MTI Világ

Fiatalítana az MKP új elnöke

Bár Berényi József a Magyar Koalíció Pártjának (MKP) tisztújító kongresszusán kijelentette, hogy csak akkor vállalja a pártelnöki posztot, ha az elnökségbe új arcok kerülnek, a pártban nincs egyetértés abban, hogy az általuk felépített és kiépített pártot most hirtelen a "fiatalok" kezébe kell adni csupán azért, mert ők a fiatalok - írja az Új Szó című szlovákiai magyar napilap hétfőn.

MTI Világ

Új Szó-kommentár egy Pozsony–Budapest tengely esélyéről

Várható-e valódi változás a szlovák és a magyar politikai elit viszonyában az elkövetkező négy évben? – ezt a kérdést elemzi a Pozsony-Budapest tengely című kommentárjában az Új Szó című szlovákiai magyar napilap csütörtökön.

MTI Világ

Korai figyelmeztető rendszer Pozsony és Budapest között

A magyar és a szlovák külügyminiszter bármilyen vitás kérdés felmerülése esetére "korai figyelmeztető rendszert" létesít - erről Martonyi János, a magyar diplomácia vezetője számolt be hétfőn, miután találkozott Budapesten szlovák kollégájával, Mikulás Dzurindával.

MTI Világ

Martonyi: Magyarországnak nincs konfliktusa Szlovákiával

Magyarországnak nincs konfliktusa Szlovákiával - jelentette ki a Berliner Zeitung keddi számában megjelent interjújában Martonyi János, aki hangsúlyozta azt is, hogy a kettős állampolgárságról elfogadott törvény csak egy már hatályban lévő törvény apró módosítását jelenti.