szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Legkevesebb 20 halálos áldozatot és több mint húszezer megbetegedést okozott az utóbbi két hónapban Ugandában a homoki bolhák okozta kór, ami - horrorfilmbe illően - azzal jár, hogy a test megtámadott részei elrothadnak.

A más néven fekélybolhaként ismert rovarok a közönséges bolhához hasonlatosak, ám befészkelik magukat az ember bőre alá, a vérét szívva növekednek és százával szaporodnak. Gyakorta jutnak be a szervezetbe a lábon át. A megtámadott testrészek - farpofák, ajkak, de még a szemhéjak is - elrothadnak. 

A legnagyobb veszélyben a kisgyermekek és a más betegségektől legyengült szervezetű fiatalok vannak. De mint Simon Wanjala, az ugandai egészségügyi tárca illetékese a hét végén elmondta: nem ritka, hogy egész családok halnak ki a homoki bolhák okozta betegség miatt. 

Az ország kormánya egymillió dollárt különített el a kór felszámolására. Részben a rovarok eltávolításával, részben gyógyszeres kezeléssel kúrálják a betegeket. Egy pár éve Nigériában készült tanulmány szerint a disznótartás, a homokos vagy agyagos padlójú házak, és a házon kívüli alvóhelyek növelik a fekélybolhák támadásának kockázatát. A szakértők zárt cipő viselését és a lakáson belül rovarirtószerek használatát javasolták a kórokozók elleni védekezésül.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Plázs

Halálos betegségeket is gyógyíthat a nevetés

Akár halálos betegségekre is gyógyír lehet a nevetés, amelyet többnyire nem vicces dolgok váltanak ki – állítják gelotológusok, vagyis a nevetéstan kutatói legújabb vizsgálataikra hivatkozva.

hvg.hu Plázs

Hogyan előzzük meg a gyomorfekélyt?

Napjainkban a gyomorfekély már-már civilizációs betegségnek számít. Nem véletlenül, hiszen kialakulását sok esetben elősegíti az egészségtelen életmód, a dohányzás, az alkoholfogyasztás és a stressz. Nem szabad azonban elfelejteni, hogy a betegségben szenvedők nagy részénél kimutatható egy kórokozó.

Salgó Andrea (hvg.hu) Itthon

Ki fizeti a cukrosok és a fekélyesek kötszerét?

Januártól átlagosan 30 százalékkal csökkentették a gyógyászati segédeszközök támogatását, és korlátozták a felírható mennyiségeket. Az Egészségügyi Minisztérium célja a pazarlás megszüntetése volt, az érdekvédők szerint viszont inkább az ellátás romlott, és a betegek terhei növekedtek.