szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A német kancellár kitart a francia elnökkel kidolgozott egyezség mellett, amelynek értelmében a jövőben szigorú szankciók várnának a stabilitási egyezmény kritériumait megszegő EU-tagállamokra.

A Bundestag plenáris ülésén szerdán felolvasott kormányfői nyilatkozatában Angela Merkel szükségesnek nevezte a Lisszaboni Szerződés módosítását. "Az új szabályokkal azt akarjuk megelőzni, hogy a tavaszihoz hasonló pénzügyi válságok alakuljanak ki a jövőben. Ennek érdekében pedig szükség van az európai szerződések módosítására" - hangoztatta harcias hangú beszédében a német kancellár. Az uniós tagállamok többsége ellenzi a francia-német tervet.

Egy nappal a csütörtökön kezdődő brüsszeli EU-csúcstalálkozó előtt leszögezte: a közös európai fizetőeszköz stabilitása kell hogy legyen mindennemű politikai cselekvés célja. Az év első felében tapasztalt válság megmutatta, hogy egyes EU-tagállamok hibás magatartása valamennyi uniós tagországnak problémát okozhat. Ezért olyan új és erőteljes mechanizmusra van szükség, amelynek keretében átmeneti jelleggel meg lehetne vonni a szavazati jogot azoktól az államoktól, amelyek túllépik a költségvetési hiány nagyságára vonatkozó határt. Berlin és Párizs között egyetértés van ebben - hangoztatta Merkel.

 Kormányfői nyilatkozatában elismerte, hogy a szankciók csak akkor léphetnének hatályba, ha előtte sor kerülne az európai szerződések módosítására. Utóbbit nehéz lesz elérni, de erre mindenképpen szükség van - szögezte le, rámutatva: a jelenleg hatályos euró-mentőöv csak a már bekövetkezett válságos helyzet orvoslására szolgál, márpedig a jövőben a bajok megelőzésre kell helyezni a hangsúlyt.

A legnagyobb ellenzéki párt, a szociáldemokraták (SPD) kedden a politikai életbe visszatért frakcióvezetője Merkel nyilatkozatára reagálva kijelentette: a kancellárt eddig mindig elsöpörték az európai realitások. Frank-Walter Steinmeier hasonlata szerint Merkel "előbb csaknem pukkadásig felfújt orcával Brüsszelbe utazik, majd úgy tér haza, hogy közben az egész német álláspont összeomlik, akár egy szuflé".

Az uniós tagállamok többsége ellenzi a francia-német tervet. Jean Asselborn luxemburgi külügyminiszter hétfőn egy német rádióállomásnak nyilatkozva felháborodva beszélt a Merkel-Sarkozy tervről. Szerdai berlini értesülések szerint főnöke, Jean-Claude Juncker miniszterelnök szintén ellenzi a szavazati jog megvonását.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Világ

Merkel pálfordulása és a multikulti bukása

Fellángolt a bevándorlással kapcsolatos vita Németországban, ahol Angela Merkel szerint megbukott a multikulturális modell. A focivébé alatt a kancellár még büszkén állította, a soknemzetiségű német válogatott összeállítása arról is árulkodik, hogy sok minden megváltozott az országban. A vita leginkább a 2,5 milliós németországi török kisebbséget érintheti.