szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az izraeli belbiztonsági szolgálat megsértette palesztin bebörtönzöttek emberi jogait - mondja két vezető izraeli jogvédő csoport kedden kiadott közös közleményében.

A jelentés szerint szűk és koszos cellákban tartanak több palesztin foglyot. Van olyan cella is, amelynek nincs ablaka, viszont állandóan fel van kapcsolva benne a világítás, így a bent lévők nem tudnak nyugodtan aludni. A bebörtönzötteket székhez kötözik a hosszú kihallgatások alatt, sértegetik, fenyegetik, ütik őket - állítják a jogvédők. Az igazságügy-minisztérium tagadja e vádakat, és kijelentette, hogy a börtönökben betartják a törvényeket. Mindazonáltal meg kell akadályozni, hogy palesztin szélsőségesek Izrael elleni támadásokat kövessenek el - tette hozzá a minisztérium.

A jelentés 121 palesztin fogoly vallomása alapján készült. Ezeket az embereket a Tel-Avivhoz közeli Petah Tikva városának fegyintézetében tartották fogva 2009-ben. A dokumentum szerzői, a B,Celem és a Hamoked izraeli emberjogvédő szervezetek arról számoltak be, hogy a megkérdezettek fogva tartásának körülményei továbbra is kegyetlenek, embertelenek, megalázóak, és kínzások is előfordulnak. A foglyokat Ciszjordániában vették őrizetbe arra hivatkozva, hogy biztonságra veszélyes tevékenységet folytattak. Fogva tartásuk időtartama egy héttől két hónapig tartott. Kis cellákba zárták őket, amelyekben bűzös, kagyló nélküli WC és koszos ágynemű várt rájuk. Sokan alvási zavarokra panaszkodtak. A hosszúra nyúlt kihallgatások közben csak rövid szüneteket tartottak, amikor ehettek vagy tisztálkodhattak. Hozzávetőleg egyharmaduk arra panaszkodott, hogy kihallgatóik sértegették és családtagjaik elleni fenyegetőzésekkel igyekeztek nyomást gyakorolni rájuk. Az érintettek kilenc százaléka arról számolt be, hogy vallatóik ütötték, durván taszigálták és lökdösték őket. 

A beszámoló szerint a palesztinok 2001 óta 645 esetben nyújtottak be panaszt az igazságügy-minisztériumhoz, de a hatóságok egyszer sem kezdtek vizsgálatot. A tárca ezzel szemben azt állítja, hogy a panaszokkal foglalkoztak, így a katonai rendőrség a 2000 és 2007 közötti időszakban 427 esetben kezdett vizsgálatot palesztinok bántalmazásával kapcsolatos állítások alapján. A minisztérium ugyanakkor nem adott tájékoztatást arról, hogy milyen eredménnyel zárultak ezek a vizsgálatok.


 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

A Hamász tárgyalna Izraellel Gilád Salitról

A Hamász szélsőséges palesztin mozgalom vezetői nagyon szeretnék újra felvenni a tárgyalásokat Izraellel egy esetleges fogolycseréről a több mint négy éve elrabolt izraeli katonáért, Gilád Salitért - mondta csütörtökön Jimmy Carter volt amerikai elnök.

MTI Világ

Izrael provokációnak tekinti az iráni elnök határ menti látogatását

A libanoni egyetemen csütörtökön elmondott beszédében Mahmúd Ahmedinezsád iráni elnök védelmébe vette országa vitatott atomprogramját és azzal vádolta meg a nyugati országokat, hogy a muszlimokat ki akarják zárni a műszaki haladásból. Az elnök tudósok, vallási vezetők és a Hezbollah síita mozgalom hívei előtt mondott beszéde után, még csütörtökön az Izraellel határos falvakat akarja felkeresni, amit Izraelben provokációnak tekintenek.

MTI Világ

Több mint 600 lakás épül ciszjordániában

Több mint 600 lakás építését kezdte meg Izrael ciszjordániai zsidó telepeken, nem egész egy hónappal azután, hogy lejárt a területre meghirdetett átmeneti építkezési moratórium - közölte csütörtökön a Békét Most izraeli pacifista szervezet.

MTI Világ

Mitchell: az izraeliek és a palesztinok tárgyalni akarnak

Az izraeliek és a palesztinok folytatni akarják a tárgyalásokat, és azt óhajtják, hogy az Egyesült Államoknak sikerüljön megteremtenie a feltételeket a közvetlen párbeszéd folytatásához - jelentette ki vasárnap Kairóban George Mitchell, az amerikai elnök közel-keleti különmegbízottja.