Kalifornia nem kér a marihuánából

A CNN prognózisa szerint Kalifornia állam lakossága elutasította a marihuána élvezeti cikként történő legalizálását a félidős szövetségi választásokkal és kormányzóválasztással egy időben, kedden tartott népszavazáson.

  • MTI MTI
Kalifornia nem kér a marihuánából

A november 2-án országszerte tartott referendumok közül az úgynevezett 19-es indítványról szóló lakossági szavazást kísérte a legnagyobb érdeklődés Amerikában, tekintettel arra, hogy annak jóváhagyása esetén Kalifornia lett volna az első amerikai állam, ahol engedélyezték volna a cannabis használatát, sőt az önkormányzatok jogkörébe utalták volna kereskedelmének engedélyezését is. A CNN amerikai hírtelevízió az indítvány kudarcát vetítette előre, tekintettel arra, hogy a választókerületek 20 százalékában leadott voksok feldolgozása alapján a kérdésben a kaliforniaiak 57 százaléka nemmel szavazott.

"Most a kaliforniaiak elismerték, hogy a marihuána legalizálásával nem lesz egészségesebb a lakosság, nem oldódnak meg a szövetségi állam pénzügyi problémái és nem fog csökkenni a drogháború miatti erőszak Mexikóban" - mondta Gil Kerlikowske, a Fehér Ház Nemzeti Drogellenőrzési Hivatalának (ONDCP) igazgatója. A csak "drogcárként" emlegetett Kerlikowske hozzátette, hogy a szer engedélyezése csak növelné a drogfüggők, a közlekedési balesetek és a sürgősségi betegellátások számát. 

Szövetségi tisztségviselők ugyanakkor leszögezték: amennyiben a népszavazás végeredménye szerint mégiscsak az igenek lennének többségben, akkor fellépnek majd az országos érvényű kábítószer-ellenes törvény érvényesítése érdekében. Az Egyesült Államokban november 2-án összesen 37 államban, illetve összesen 160 - többek között abortusszal, egészségügyi reformmal, adócsökkentéssel kapcsolatos - kérdésben tartottak népszavazást.

Az Otthon Start hitel tényleg a csalárd osztogatás állatorvosi lova

Az Otthon Start hitel tényleg a csalárd osztogatás állatorvosi lova

Hangulatjavító intézkedések özönét zúdítja a kormány a választókra a Pride után, de még a támogatott lakáshitel is arról szól, hogy az állam kivonul a család- és szociálpolitikából, és a felelősséget az egyénre tolja. Hogyan járhatnak jól a magas jövedelműek az új kedvezményes hitellel? Miért maradnak ki a közszféra dolgozói ebből az osztogatásból is? Mi történne, ha nálunk is lengyel mintára emelnék a nyugdíjakat? Három szakértőt kérdeztünk.