szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az Egyesült Államok és Ausztrália hétfőn aláírt egy megállapodást, amely megerősíti kettejük együttműködését a világűr ellenőrzésének területén.

"Ausztrália és az Egyesült Államok mély aggodalommal figyeli a világűr helyzetét, amely egyre inkább függ tőlünk, egyre terheltebb, és gyakrabban képezi viták tárgyát" - írták a felek az űrvédelemről folytatott megbeszéléseik végén kiadott közleményben. A két ország egyetértett abban, hogy fontos megelőzni minden olyan tevékenységet, amely problémákhoz, félreértésekhez és bizalmatlansághoz vezethet ebben a kérdésben. 

Tisztségviselők elmondták, hogy az egyezmény lehetővé teszi a déli félteke fölötti térben keringő tárgyak megfigyelését, amelyek között műholdak, űrszemét, és az Észak-Korea által fellőtt ballisztikus rakéták is megtalálhatóak. Az amerikaiak csak az északi félgömb fölötti területet tudják ellenőrizni, a déliről jóval kevesebb információ áll rendelkezésükre. Ausztrália földrajzi helyzetéből adódóan azonban képes pótolni ezt az űrt. 

A felek cáfolták, hogy igaz lenne az a sajtóértesülés, amely szerint Washington új űrfelügyeleti bázist építene Ausztrália nyugati részén. Rámutattak, hogy a jelenlegi megállapodás a már létező támaszpontokon alapul.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Elszabadult egy távközlési műhold a világűrben

Elszabadult televíziós távközlési műhold sodródik a világűrben, azzal fenyegetve, hogy egy másik műhold pályájára lép, és megzavarja az amerikai kábeltelevíziózást - közölték a két műholdat üzemeltető vállalatok.

MTI Tech

Japán űrszondát indított a Vénuszhoz

Péntek reggel sikeresen elindították azt a japán hordozórakétát, amely a Vénuszhoz várhatóan decemberben megérkező űrszondát juttatta a világűrbe - közölte a Japán Űrügynökség.