szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az Egyesült Arab Emírségek, Ausztrália és az Egyesült Államok érte el a legmagasabb értéket egy új karbonindexben, amelyet a jelenlegi és múltbeli széndioxid-kibocsátás súlyozásával dolgozott ki egy magántársaság.

A Maplecroft nevű brit tanácsadó cég által összeállított és szerdán közzétett index 50 százalékos súllyal veszi figyelembe az országok jelenlegi egy főre jutó kibocsátását, míg az aktuális összkibocsátásnak és a múltban felhalmozott kibocsátásnak 25-25 százalékos súlyt ad. A 183 országból álló rangsor élbolyában a gazdag országok és az OPEC-tagállamok végeztek.

A kétes értékű első helyet az Egyesült Arab Emírségek nyerte el, nagyrészt az ország tengervizet sótalanító üzemeiben az elmúlt néhány évben hatalmas mennyiségben felhasznált fosszilis energiahordozó miatt.

A súlyozott index alapján második helyen a szénfüggő Ausztrália végzett, megelőzve az Egyesült Államokat, amely ugyanakkor az 1900 óta kumulált kibocsátás tekintetében messze megelőz minden más országot, és a jelenlegi összkibocsátásban Kína mögött a második. A jelenlegi egy főre jutó kibocsátás Ausztráliában és az Egyesült Államokban is nagyon magas.

A negyedik helyen Kanada végzett, majd Hollandia, Szaúd-Arábia, Szingapúr, Oroszország, Belgium és Kazahsztán következik a sorban.

Kína a 26. helyen végzett; jóllehet jelenlegi összkibocsátásával világelső, egy főre jutó kibocsátása az 1,3 milliárdos népesség miatt a gazdag országokénak csupán a töredéke.

A lista végén az afrikai országok szerepelnek. Az utolsó, 183. helyen Csád végzett, ahol a lakosság mindössze 2 százalékának van áramellátása.

A Maplecroft közlése szerint az index kiszámításával a befektetőket szeretnék figyelmeztetni, mely országok lennének a legsérülékenyebbek abban az esetben, ha az ENSZ égisze alatt zajló nemzetközi klímatárgyalásokon szigorítanák a karbonkibocsátás feltételeit.

A világszervezet soron következő klímacsúcsára a mexikói Cancúnban kerül sor november 29. és december 10. között. Egy új globális klímaegyezmény megkötésének esélyeit azonban elemzők csekélynek tartják.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Kisebb lehet az EU kibocsátáscsökkentési számlája

A korábbi becslésekhez képest kisebb költséggel kell számolnia az Európai Uniónak a széndioxid-kibocsátás jelentős csökkentésénél, az ugyanakkor politikai döntés kérdése, hogy áttér-e az EU az eddig kötelezően vállalt 20 százalékos mérséklési szintről 30 százalékora - derül ki az Európai Bizottság szerdán kiadott jelentéséből.

hvg.hu Világ

Az USA csak pénzt, érdemi kibocsátás-csökkentést nem ígér

Megérkezése után alig pár órával a sajtó elé állt Koppenhágában Hillary Clinton amerikai külügyminiszter. Az Egyesült Államok kibocsátás-csökkentési vállalásai ügyében azonban nem tett új bejelentést, egyedül a fejlődők megsegítéséhez ígért érdemi pénzügyi támogatást.

Folk György / Brüsszel Világ

Mégis jöhet az európai szén-dioxid-adó?

A tagállamokat várhatóan erősen megosztja majd az Európai Bizottság szén-dioxid-kibocsátási adóról szóló javaslata, amelyet a közeljövőben tesznek közzé - közölték brüsszeli sajtóforrások.