szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Paul Lendvainak a miniszterelnökkel szemben gyakorolt kritikájára vezette vissza az előző nap a Heti Válaszban az ausztriai publicistáról megjelent cikket a Der Standard című osztrák napilap pénteki kommentárja.

„Csak idő kérdése volt, mikor vág vissza neves kritikusai ellen a birodalom: a belpolitikai birodalom, amit Orbán Viktor magyar miniszterelnök épít” - írta a liberális napilap, amelyben Paul Lendvainak vendégkommentátorként heti rendszerességgel jelentkező rovata van.

A lap Magyarországgal rendszeresen foglalkozó munkatársa, Josef Kirchengast megfogalmazása szerint legutóbbi könyvével (Mein verspieltes Land - Eljátszott országom) Lendvai egyfajta felségsértést követett el. "Ilyet nem lehet büntetlenül tenni egy olyan ember ellen, aki már első miniszterelnöksége idején is feketelistát köröztetett állítólag Magyarország-ellenes újságírókról" - tette hozzá.

A kommentátor úgy látja, "Magyarország-ellenesnek" az számít, aki kritikus Orbán Viktorral szemben. A volt kommunista titkosszolgálattal való állítólagos együttműködés vádja Paul Lendvai ellen nem új, és Lendvai hihetően cáfolta azt. De ha Közép-Európa egyik legtekintélyesebb publicistája elszámoltatja a magyar politikai osztályt - nem csak Orbán táborát -, akkor ellene tenni kell valamit - írta.

Az eset - a médiába való "beavatkozással" és az alkotmánybíróság hatáskörének szűkítésével együtt - ízelítő abból, hogy merre halad "Orbán birodalma" - írta Kirchengast. "A történelem különösen fanyar iróniája, hogy ez a politikus, aki a kommunizmus vége után olyan sokat tett a magyar demokrácia felépítéséért, a jelek szerint most szisztematikusan aláássa azt" - zárta a cikket.

A lap budapesti tudósítást is közölt a Lendvai elleni vádakról. A tudósító úgy vélekedik, a Heti Válasz "rágalmazási hadjáratot" folytat a publicista ellen, és a magyar hetilapban közölt fakszimilék "nem bizonyítanak semmit". Nem Paul Lendvai jelent bennük a rendszernek, hanem a bécsi magyar követség munkatársai a Lendvaival folytatott beszélgetésükről. Releváns információkat, amiket átadott volna, nem tartalmaznak ezek a feljegyzések - írta Gregor Mayer. Ehhez járul, hogy a magyar rendszer árnyalatnyival liberálisabb volt a többi egykori kommunista diktatúránál. Alkalmanként forgatni is engedték Lendvait
Magyarországon, de eközben szoros megfigyelés alatt tartotta a titkosszolgálat - írta.

Lendvaihoz hasonlóan úgy vélekedik, hogy a publicista legutóbbi könyve lehet a "rágalomhadjárat" oka. Lendvai a nemrég megjelent német nyelvű kiadványban "Közép-Európa beteg embereként" jellemzi Magyarországot, és ezért a baloldal csődje mellett az "Orbán megtestesítette jobboldali populizmust" tartja felelősnek - írta a Der Standard tudósítója a Rágalomkampány Paul Lendvai ellen című cikkben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Világ

Paul Lendvai: nem voltam ügynök

Paul Lendvaival, akit a Heti Válasz a Kádár-diktatúrával való együttműködéssel igyekezett megvádolni, a köztévé Ma reggel című műsorában készítettek telefonos interjút. „Az, hogy a magyar diplomaták mit jelentettek, az nem az én dolgom” - mondta Lendvai a jobboldali hetilap által közölt dokumentumokról, amelyek közül egyik sem származik tőle vagy belügyes kapcsolatától, csakis a feletteseiknek jelentő diplomatáktól. Lendvai szerint a cikk „retorzió azért, mert az elmúlt 20 évről írt egy kritikus könyvet”.

hvg.hu Itthon

A Heti Válasz szerint Paul Lendvai jelentett

A kommunista rendszerrel való szembenállását hirdető Paul Lendvai önkéntes informátorként segítette a Kádár-diktatúrát - állítja a Heti Válasz. Állításukat dokumentumokkal bizonyítják.