szerző:
Hírszerző/FH
Tetszett a cikk?

A hetek óta tartó és erőszakba torkolló tüntetésekre válaszol kijárási tilalmat vezetett be a tunéziai kormány - egyelőre csak a fővárosban.

Szemtanúk szerint a katonákkal megerősített rendőri erők belelőttek a tiltakozó tömegbe Tala városában múlt szombaton. Szakszervezeti és emberi jogi aktivisták szerint az ország több városában voltak megmozdulások, és eddig több mint 50-en haltak meg az összecsapásokban. A tunéziai kormány szerint a halottak száma 12.

A hétvégi események után nemzetközi nyomás hatására menesztették a belügyminisztert, és az államfő bejelentette: kivizsgálják azokat az állításokat, amelyek szerint a rendfenntartók "túlzott erőt vetettek be". Tuniszban, a fővárosban csütörtökön katonai járművek és gyalogos katonai járőrök felügyelték az utcákat, a forgalmas, illetve a stratégiailag fontos helyeket őrizték.

Katonák vették körül a város Ettadhamen nevű negyedét, ahol a tüntető fiatalok autókat gyújtottak fel, kormányzati épülteket támadtak meg kedden éjszaka. A hadsereg jelenléte azonban nem akadályozta meg az újabb megmozdulásokat. Szerdán a biztonsági erők könnygázt vetettek be Tuniszban, ahol ismét több százan tüntettek

A belügyminisztérium rendelete értelmében szerdán este nyolctól csütörtökön délután fél hatig érvényes a kijárási tilalom a fővárosban. A tilalmat feltehetően meg fogják hosszabbítani. Az elmúlt napok eseményeire reagálva az Európai Unió "elítélte a rendfenntartó erők által alkalmazott aránytalan nagy erőszakot." Az ENSZ emberi jogi vezetője szerint független vizsgálatot kell lefolytatni a történtekkel kapcsolatban. Az amerikai külügyminisztérium szóvivő azt közölte, hogy Washingtont "mélyen aggasztja a tunéziai helyzet, és önmérsékletre szólít fel.

Magyarok a káoszban

"Lázongások vannak és Tunisz környékén kijárási tilalmat is bevezettek, a turistákkal ugyanolyan kedvesek a helyiek, mint egyébként" - számoltak be az észak-afrikai országban ralifutamot szervező magyarok a Független Hírügynökségnek. A csoport január 2-a óta tartózkodik Tunéziában, hogy a Saharun futam útvonalát elkészítse a februárban induló versenyre. Tagjai szerint sehol nem érezték veszélyben magukat, bár tömegoszlatást is láttak, a rendőrök abban a helyzetben is turistákként bántak velük és átengedték őket.

Idegenként az országban zajló eseményekből nem sokat venni észre. A szállodák nyitva vannak, igaz, jóval több ember van az utcákon a szokottnál, mert zárva vannak az iskolák, egyetemek, és a közalkalmazottak egy része sem dolgozik. Az utcán lévők legtöbbje azonban láthatóan csak kíváncsiskodó, nem vesz részt a zavargásokban - számolt be a látottakról Polgár András, a februárban induló Saharun Rali Tunéziában tartózkodó futamigazgatója.

Elmondta, hogy folyamatosan tartják a kapcsolatot a magyar Külügyminisztériummal és a kinti magyar nagykövetséggel is. Olyan információkat egyelőre nem kaptak, hogy bárki magyar vagy más nációjú külföldi veszélyben lenne.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!