szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Londonban is keresik Hoszni Mubarak egykori egyiptomi elnök kimenekített vagyonát - írta nyomozati és hírszerzési forrásokból származó értesüléseire hivatkozva a vasárnapi brit sajtó.

A The Sunday Times úgy tudja, hogy a súlyos csalások felderítésére szakosodott brit nyomozó szervezet (Serious Fraud Office, SFO) keresi azokat a milliókat, amelyeket a hatóság gyanúja szerint a minap elűzött Mubarak készpénz, illetve vagyonbefektetések formájában menekíthetett Londonba.

A vezető konzervatív vasárnapi lap által idézett értesülések szerint a Mubarak-család vagyona "legalább" 1,5 milliárd fontra (csaknem 500 milliárd forintra) tehető, és ennek jelentős része londoni és svájci bankokban hever, illetve londoni, New York-i és Los Angeles-i ingatlanbefektetésekben van lekötve.

Szakértői forrásokat idézve a The Sunday Times azt írta, hogy Londonban már megindult a Nagy-Britanniában lévő Mubarak-vagyon bírósági zároltatásának jogi előkészítése.
A lap tudomása szerint az SFO "érdeklődésének egyik tárgya" az a londoni kockázatitőke-társaság, amelyet Mubarak fiaival "hoznak kapcsolatba".

Az eddig is közismert volt, hogy Mubarak egyik fia, a 47 éves Gamal az 1990-es években hosszabb ideig élt és dolgozott Londonban, először a Bank of America bankcsoport citybeli részlegénél, majd - Medinvest Associates névvel - saját befektetési társaságot alapított. Gamal Mubarak annak idején a brit főváros egyik legdrágább negyedében, Knightsbridge-ben lakott, egy ötszintes exkluzív rezidencián.

Richard Alderman, az SFO igazgatója a The Sunday Timesnak gyakorlatilag megerősítette, hogy a hatóság kutat a volt egyiptomi - sőt a nem sokkal korábban szintén elűzött egykori tunéziai - elnök esetleg Londonba menekített, vagy ott befektetett vagyona után. Alderman kijelentette: a közvélemény azt várja, hogy az SFO - ha tudomást szerez ilyen vagyonokról - kutassa fel és próbálja meg azokat visszajuttatni, hogy ezek a pénzek "az érintett országok népének javát szolgálhassák". A lap név nélkül idézett forrásai szerint brit bankok is segíthették Mubarakot és családját a pénzek kimenekítésében Egyiptomból.

Egy másik tekintélyes vasárnapi konzervatív brit lap, a The Sunday Telegraph  nyugati hírszerzési forrásai szerint ugyanakkor Hoszni Mubarak a megmozdulások 18 napját azzal töltötte, hogy vagyonát a vizsgáló hatóságok számára fellelhetetlen helyekre csoportosítsa át. A lapnak egy magas rangú nyugati hírszerzési illetékes azt mondta, hogy ha Mubaraknak "volt is pénze Zürichben, az már nincs ott".

A svájci hatóságok Mubarak lemondása után bejelentették, hogy zárolják a volt egyiptomi elnök esetleg svájci bankokban lévő vagyonát, és utasították a svájci pénzintézeteket a volt egyiptomi államfőhöz köthető bankbetétek felkutatására.

A The Sunday Telegraph forrásai szerint Mubarak elsősorban a Perzsa-öböl menti emírségekbe próbálta átmenteni mozgatható vagyonát; a családnak ezekben az országokban egyébként is jelentős befektetései vannak.

A lapnak egy amerikai tisztviselő azt mondta: lehet, hogy Mubarakék elvesztik külföldi ingatlanjaikat és néhány bankszámlájukat, de az bizonyos, hogy aranyrudakban és egyéb befektetési eszközökben lévő vagyonukat igyekeztek "biztonságos menedékhelyekre" juttatni.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Obama: Mubarak lemondása csak a kezdet

Hoszni Mubarak lemondása csak a kezdete és nem a vége az egyiptomi demokratikus átmenetnek - jelentette ki pénteken a washingtoni Fehér Házban elmondott televíziós beszédében Barack Obama amerikai elnök.

MTI Világ

A francia sajtó találgatja, Mubarak után ki bukhat még

Az egyiptomi forradalmat egyöntetűen címlapjain üdvözlő francia sajtó szombaton azt a kérdést tette fel, hogy Ben Ali tunéziai elnök elmenekülése, Mubarak egyiptomi államfő lemondása után "ki lesz a következő" az arab dominóban. A prognózisok élen Buteflika algériai elnök áll.

MTI Világ

Mubarak kormányzásának mérlege

Hoszni Mubarak elnök lemondását Egyiptomban a nép örömujjongással fogadta - ami további megszégyenítés lehetett a 82 éves vezető számára. Mubarak ugyanis mindig egyfajta "fáradhatatlan apafiguraként" tekintett magára, aki megvédi országa stabilitását és egyben népe jólétét szolgálja.