szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az Ungváron megjelenő Kárpáti Igaz Szó című lap keddi számában azt írja: nem javasolja a jelenleginél liberálisabb ukrajnai nyelvtörvény tervezetének parlament elé terjesztését Knut Vollebaek, az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) kisebbségi főbiztosa, mert szerinte a jogszabály az orosz nyelv túlsúlyához vezethet.

Az újság az ügyben megkérdezte Tóth Mihályt, a jogtudományok kandidátusát, az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ) tiszteletbeli elnökét, aki a többi között kifejtette: Vollebaek még januárban levélben tájékoztatta Volodimir Litvin parlamenti elnököt a nyelvtörvény tervezetére vonatkozó észrevételeiről, rámutatva annak a kisebbségek számára előnyös vonatkozásai mellett a nyelvek közötti egyensúlyt – szerinte – esetleg megbontó negatív következményeire. A főbiztos érvelése szerint a jogszabály törvényerőre emelkedése a későbbiekben az orosz nyelv túlsúlyához vezethet, ami nemzetiségek közötti feszültségek kiváltó oka lehet, ezért azt tanácsolta, a tervezetet ne terjesszék a parlament elé – tette hozzá.

Tóth szerint az EBESZ illetékesének véleménye és javaslata azért is tekinthető meglepetésnek, mert az okmánytervezetről eddig nagyon jó véleménye volt annak a szakértői bizottságnak, amely az Európa Tanács kisebbségi keretegyezményének, illetve a Regionális és Kisebbségi Nyelvek Európai Chartájának ukrajnai végrehajtását vizsgálja. Mint kifejtette: a nyelvtörvény körüli furcsaságok az ET velencei bizottságának februári ukrajnai vizsgálódásával folytatódtak. Ennek során a testület tagjai a többi között azt közölték, hogy nem tartják ésszerűnek a regionális nyelvhasználat küszöbének 10 százalékos szinten való megállapítását, mert ez esetben előfordulhat, hogy egy bizonyos közigazgatási egységen belül két vagy akár több nyelv is megkaphatná a regionális nyelv státuszát, ami véleményük szerint jelentős nehézségeket okozna a helyi önkormányzatoknak. 

A velencei bizottság küldöttségének vezetőjét meglepte – emlékeztetett Tóth –, hogy Ukrajnában az ilyen többnyelvűségre már van precedens, például a kárpátaljai Aknaszlatinán. A település közintézményein ugyanis békésen megférnek egymás mellett a három – ukrán, magyar, román – nyelvű feliratok, és az adminisztráció is akadálymentesen működik az állam nyelvén, korábban oroszul, most ukránul. Az EBESZ elutasító hozzáállása mögött a magyar szakember szerint az állhat, hogy a nyelvtörvény elfogadásának ukrajnai ellenzői, miután nem sikerült az országon belül megfelelő ellenállást kialakítani a jogszabály elfogadásával szemben, egyes nemzetközi szervezetek nem egészen korrekt befolyásolásával próbálnak szándékuknak érvényt szerezni.

Az ungvári lap ezek alapján valószínűnek tartja, hogy kitolódik a nyelvtörvény-tervezet vitája és esetleges elfogadásának határideje, ami a jogszabály ellenzőinek a malmára hajtja a vizet.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!