Szuperlátást ad az embernek az új kínai kontaktlencse
Kínai mérnökök speciális nanorészecskével ellátott lágy kontanktlencsét készítettek, ami úgy teszi láthatóvá az infravörös fényt, hogy külső áramforrás sem kell hozzá.
HVG
A viselhető technológia egy egészen új szintjét képviseli az a kontaktlencse, amit a Kínai Tudományos és Technológiai Egyetem mérnöke, Tien Hszüe és csapata fejlesztett ki. Az újfajta eszköz képessé teszi a viselőjét arra, hogy külső áramforrás nélkül is érzékelni tudja a fényt az infravörös tartományban. Ráadásul mindezt akár csukott szemmel is meg tudja tenni – számolt be róla az Interesting Engineering.
A szakemberek szerint az eszköz segítségével egyszerre látható az infravörös és a látható tartományú fény is, a készülék pedig nagy segítség lehet például a látássérült emberek számára. De a kommunikációra, titkosításra és egyébé biztonságtechnikai feladatok ellátására is alkalmas lehet majd a fejlesztés.
A csapat speciális nanorészecskékkel ágyazott lágy kontaktlencséket tervezett, amelyek a közeli infravörös (NIR) hullámhosszait (800–1600 nm) látható fénnyé alakítják. Ezek a részecskék a 400–700 nm-es tartományban bocsátanak ki fényt – amelyet az emberi szem is érzékel –, lehetővé téve a viselőik számára, hogy az infravörös fényt villódzásként vagy színes jelekként lássák.
A kutatók először egerekkel próbálták ki az eszközt. Az állatok a kísérlet során következetesen kerülték az infravörös megvilágítású zónákat, az infravörös fényre összeszűkült a pupillájuk, az agyuk látóközpontja pedig aktivitást mutatott. Mindez azt mutatta, hogy az egerek érzékelik a fény ezen tartományát.
A glaukóma (zöldhályog) egy veszélyes szembetegség, a vakság egyik vezető előidézője a világon. Globálisan a 40 év felettiek két százalékát érint. Kezdetben a mögötte álló szemnyomás-növekedés nem okoz panaszokat, de ha ezt már akkoriban észlelik és kezelik, megakadályozható a látásvesztés. Ezért nagy jelentőségű kínai kutatók okos kontaktlencséje, amely figyelmeztet a szemnyomás-változásra, és ezzel közvetve a zöldhályogra.
Az emberekkel végzett kísérletek során az is kiderült, hogy a résztvevők látják az infravörös tartományba villogó LED-eket, és pontosan meg tudták mondani, merre található a fényforrás. A kutatók azt találták, hogy a szem becsukásával a rendszer még pontosabbá vált, mivel a szem kizárta a fény látható tartományát.
Bár a fejlesztés úttörő, még vannak korlátai. A retinához való közelség szétszórja az átalakított fényrészecskéket, ami csökkenti a kép élességét. Ennek leküzdésére a csapat egy szemüvegszerű viselhető eszközt is kifejlesztett, amely ugyanazt a nanorészecske-technológiát használja, és nagyobb felbontású infravörös képeket biztosít.
Emellett az eszköz csak a LED-ekből érkező erős NIR-re reagál, így a jövőben azon dolgoznak majd, hogy a rendszer érzékenyebb legyen.
Tizennégy százalékos hátrányból tizenöt százalékos előnyt épített a Tisza Párt a tavalyi EP-választások óta eltelt kerek egy évben. A Medián legfrissebb felmérése szerint többségbe került azok aránya, akik Magyar Péter pártjának győzelmére fogadnak 2026-ban a Fidesz felett.