szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Kadhafi csapatai az ENSZ-nagykövet szerint megsértik a tűzszünetet, a líbiai vezető pedig durva gyarmatosításról beszél. A tűzszünet felrúgása megnyithatja az utat a légicsapások előtt.

Moammer Kadhafi líbiai vezető csapatai megsértik az ENSZ Biztonsági Tanácsának csütörtöki határozatában szereplő tűzszünetet - közölte Susan Rice amerikai ENSZ-nagykövet. A washingtoni nemzetbiztonsági tanács név nélkül nyilatkozó tisztségviselője hírszerzési adatokra hivatkozva szintén azt mondta, hogy Kadhafi erői folytatják előrenyomulásukat a felkelők központjának számító Bengázi felé. Márpedig - mint szakértők rámutatnak - ha Kadhafi csapatai nem tartják be a BT-határozatot, akkor a nemzetközi közösség miden szükséges eszközt bevethet a polgári lakosság megvédésére. Ez a kitétel megnyitja az utat az esetleges légicsapások előtt.

Gerard Araud francia ENSZ-nagykövet a BBC-nek nyilatkozva azt közölte, hogy a szombati párizsi csúcsértekezlet után órákon belül megkezdődhet a líbiai katonai beavatkozás. Szombaton Párizsban az Európai Unió, az Afrikai Unió és az Arab Liga tart csúcstalálkozót Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár részvételével. A francia fél meghívása szerint az egynapos találkozón megvizsgálják a líbiai helyzetet és annak kezelését az ENSZ BT csütörtöki határozatának fényében.

"Durva gyarmatosítás"

Ezzel párhuzamosan Moammer Kadhafi líbiai vezető "durva gyarmatosításnak" minősítette az ENSZ Biztonsági Tanácsának döntését az afrikai ország feletti légtértilalmi övezet létrehozásáról, szavairól az al-Dzsazíra arab hírtelevízió számolt be szombaton. "Ez durva gyarmatosítás. Ennek nincs semmiféle jogalapja. Mindennek súlyos következményei lesznek a Földköz-tenger térségére és Európára" - mondta Kadhafi.

Haled Hajim líbiai külügyminiszter-helyettes szombatra virradó éjszaka azt állította, hogy a felkelők megsértették a tűzszünetet, s al-Magrun térségében (Bengázitól mintegy 80 kilométerre) rátámadtak a kormánycsapatokra. "A hadsereg nem kezd semmilyen akciót ellenük, mert mi a magunk részéről nem akarjuk megsérteni a tűzszünetet" - mondta a politikus.

A fegyvernyugvás követelése a BT-határozat egyik fontos eleme volt, s a líbiai vezetés pénteken be is jelentette, hogy tűzszünetet léptet életbe. Azonban később mind a felkelők, mind az amerikai ENSZ-nagykövet azt állította, hogy a Kadhafi-párti erők ezt nem tartják be. A külügyminiszter-helyettes szerint a vádak és ellenvádak tisztázására minél előbb nemzetközi megfigyelőknek kellene jönniük Líbiába. A tripoli vezetés Kínát, Németországot, Máltát és Törökországot kérte fel megfigyelők küldésére, de a berlini vezetés ezt szombaton elutasította.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!