szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Amerikai, európai és arab vezetők eldöntötték szombaton Párizsban, hogy azonnali katonai akciót indítanak Líbiában a polgári lakosság védelmében - jelentette be a francia elnök szombaton Párizsban.

Tökéletesen elszántak vagyunk - mondta Nicolas Sarkozy a francia elnöki hivatalban rendezett válságértekezleett követően, amelyet az Európai Unió, az Egyesült Államok és az Arab Liga tagjai az ENSZ Biztonsági Tanácsa 1973. számú határozatának érvényesítése érdekében tartottak. A francia hadsereg parancsnokaként Sarkozy elmondta, a Líbia felett köröző francia harci repülőgépek célja megakadályozni, hogy Kadhafi légi támadást intézzen Bengázi polgári lakossága ellen. Hozzátette, hogy a szövetséges légierő máris megállította a Kadhafihoz hű erők Bengázi ellen indított támadását és jelezte, hogy a Rafale típusú francia harci repülőgépeken kívül a szövetséges erők más gépei is készen állnak megvédeni a "civileket a tankokkal szemben".

A Rafale típusú francia harci repülőgépek szombaton kora délután kezdtek felderítő repülésekbe Líbia egész területe fölött. "A gépek nem ütköztek semmilyen ellenállásba. A felderítés egész nap folytatódni fog. A gépek Saint-Dizier katonai repülőteréről szálltak föl, ahol általában állomásoznak" - mondták el katonai források.

Sarkozy fogadja Rasmussen dán miniszterelnököt a párizsi tanácskozáson
MTI/EPA

"Líbia jövője a líbiaiak kezében van. Nem akarunk helyettük dönteni. Az arab országokkal együtt az egyetemes lelkiismeret nevében avatkozunk be, amely nem tűrhet el ilyen bűntetteket ... Arab partnereinkkel megvédjük a polgári lakosságot egy rezsim gyilkos őrületével szemben, amely saját népét gyilkolva elvesztette minden legitimitását" - hangsúlyozta sajtótájékoztatóján Sarkozy. Hozzátette: "Azért avatkozunk be, hogy lehetővé tegyük a líbiai népnek, maga döntsön a sorsáról. Nem lehet őt megfosztani ettől a jogától erőszakkal és terrorral". 

A francia elnök ugyanakkor azt is kijelentette, hogy (Moammer) Kadhafi (líbiai vezető) még elkerülheti a legrosszabbat, ha teljesíti az ENSZ BT határozatát. Amint megszűnik az agresszió, megnyílik az ajtó a diplomácia előtt" - mondta az elnök. Angela Merkel német kancellár a találkozó után azt közölte: a világ jelentősebb hatalmai egységesek abban, hogy véget kell vetni az erőszaknak Líbiában, de megerősítette, hogy országa nem vesz részt a katonai beavatkozásban. Berlin tartózkodott az ENSZ Biztonsági Tanácsa határozatának csütörtöki szavazásán, amely jóváhagyta a líbiai légtérzár megteremtését.

Merkel ugyanakkor jelezte, hogy Németország kész arra, hogy az Egyesült Államok helyett ellássa az afgán légtér ellenőrzését az AWACS felderítő repülőgépekkel, így az amerikai gépeket bevethetik Líbiában.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

A külügyminiszter szerint Líbia betartja az ENSZ-határozatot

Líbia eleget tett minden kötelezettségének a csütörtökön elfogadott ENSZ-határozattal szemben - közölte szombaton az ország külügyminisztere, miközben az előző nap bejelentett tűzszünetet a gyakorlatban nem sikerült életbe léptetni.

hvg.hu Világ

Mi lesz a Kadhafi-rendszer után?

Noha nem Moammer el-Kadhafi rendszerének megdöntése, hanem a felkelők és a regnáló hatalom közötti erőviszonyok kiegyenlítése a nemzetközi erők légitámadásának célja, a líbiai diktátornak még akkor sem lesz nagy jövője, ha a felkelés esetleg elbukik. Van olyan szakértő, aki politikai káoszt jósol.

MTI Világ

Líbia miatt bírálják a Merkel-kormányt

Pártállástól függetlenül élesen bírálták a német újságok szombaton a Merkel-kormányt amiatt, hogy nem támogatta az ENSZ Biztonsági Tanácsának a Líbia feletti légtérzárlatról elfogadott határozatát, elutasítva az esetleges katonai beavatkozásban való részvételt. A konzervatív Die Welt súlyos hibáról beszélt, a baloldali Berliner Zeitung pedig feltette a kérdést: vajon a britek és az amerikaiak bátrabbak, mint a németek?

Nagyítás

Utolsó pillanatban jön a segítség Líbiának - Nagyítás-fotógaléria

Az ENSZ Biztonsági Tanácsa megszavazta a Líbia feletti légtérzár létrehozását, ezzel megnyílt az út a külföldi katonai beavatkozás előtt, amely megállíthatja Moammer Kadhafi előretörését Bengáziban és megóvhatja a civil lakosságot. Nemzetközi koalíció bontakozott ki: a britek, franciák, amerikaiak mellett számos további ország is jelezte, részt venne a szükséges katonai akciókban. Pénteken a Kadhafi-kormány tűzszünetet hirdetett, de nyugati vezetők kételkedve fogadták a bejelentést, szemtanúk szerint pedig ezután is változatlanul folyt a harc a felkelők ellen.