szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Két nappal a konzervatív-liberális német kormánykoalíció jövője szempontjából kulcsfontosságú tartományi parlamenti választások előtt újabb politikai bomba robbant Berlinben. Pénteki értékelések szerint Angela Merkel kancellár kampányát saját gazdasági minisztere torpedózta meg, taktikai manővernek minősítve az atomerőművekkel kapcsolatos német kormányzati álláspontban bekövetkezett 180 fokos fordulatot.

A liberális Rainer Brüderle a közelmúltban a Német Iparszövetség (BDI) képviselői előtt elhangzott beszédében a többi között kijelentette: "A küszöbönálló tartományi választások miatt nagy a nyomás a politikára, és ebből fakadóan a döntések nem mindig ésszerűek". A beszéd a Japánban történt atomkatasztrófa után hangzott el, és a miniszter egyértelműen a németországi atomerőművek működésének felfüggesztésére utalt.

A német kormány - mint emlékezetes - a fukusimai katasztrófa nyomán elrendelte az atomerőművek szigorú ellenőrzését és a hét legidősebb erőmű működését három hónapra felfüggesztette. Merkel kancellár ezzel kapcsolatban ugyanakkor ismételten visszautasította azokat a rendkívül éles ellenzéki bírálatokat, amelyek szerint a moratórium életbe léptetését a múlt hét végén lezajlott szász-anhalti, illetve a most vasárnapi baden-württembergi, illetve rajna-pfalzi helyi törvényhozási szavazással kapcsolatos választáspolitikai megfontolások vezérelték volna. A döntést indokolva a konzervatív kancellár a katasztrofális japán helyzetből fakadó felismerésről és ennek kapcsán szükségszerű lépésről beszélt.

Brüderle kijelentése - amelyről a pénteki német újságok vezető helyen és nagy terjedelemben számoltak be - egybehangzó értékelések szerint teljes mértékben aláássa a kancellárnak azokat a törekvéseit, amellyel Merkel az atomerőművekkel kapcsolatos kormánypolitika szöges módosulását igyekezett magyarázni. Az általa vezetett koalíció az elmúlt év végén ugyanis még átlagban 12 évvel meghosszabbította az erőművek működési idejét, a Japánban történtek nyomán azonban egy csapásra visszavonulót fújt. Mindezzel párhuzamosan a lakosság körében tovább növekedett az atomerőművek, illetve az atomenergia alkalmazása elleni hangulat. Az ellenzéki pártok pedig azt a vádat fogalmazták meg, hogy a kormány magatartásának megváltozása csupán választási manőver a tartományi erőfelmérések előtt.

A gazdasági miniszter "elszólását" az iparszövetség tanácskozásáról készült jegyzőkönyv fehéren-feketén tartalmazza. Az újságok arra is felhívták a figyelmet, hogy a fórumon az atomlobbi legtekintélyesebb képviselői voltak jelen, köztük  az RWE és az E.ON energetikai cégek vezetői. Brüderle azt állította, hogy a jegyzőkönyvben hamisan idézték, amit az ellenzék abszurdnak nevezett és a kormánytól a szavahihetőséget kérte számon.

Elemzők szerint a liberális politikus óriási kárt okozott a kancellárnak, illetve Merkel kampányának. Pénteken nyilvánosságra hozott felmérések szerint tovább csökken a konzervatív-liberális koalíció támogatottsága, miközben "szárnyalnak" a környezetvédő Zöldek és erősödnek a szociáldemokraták. A történtek nyomán az ugyancsak a kereszténydemokrata CDU-ból és a szabad demokrata FDP-ből álló tartományi kormány bukását Baden-Württembergben szakértők csaknem bizonyosra veszik.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!