Az egykori Jugoszláviában elkövetett háborús bűncselekményeket kivizsgáló Nemzetközi Törvényszék foglya azt hangoztatja, hogy ha követelései nem teljesülnek azonnal, akkor nem veszi be gyógyszereit, és élelmet sem vesz magához - írta hétfői számában a Blic című napilap. A nyugalmazott tábornok "azonnal megfelelő orvosi ellátást" követel, valamint azt, hogy családtagjai és ügyvédei látogathassák.
A belgrádi újság azt is idézi Mladicstól, hogy "élete nagy hibáját" követte el, amikor nem lett öngyilkos. Éhségsztrájkkal fenyegetőzött arra az esetre is, ha az ENSZ-törvényszék nem vállalja át perének ügyvédi költségeit. Védője, Milos Saljic közlése szerint a vádlott ügyvédi csapata még nem állt össze. Egyelőre annyi tudható, hogy benne lesz a 92 éves Smilja Abramov nemzetközi jogász, aki éveken át volt Slobodan Milosevic egykori szerb és jugoszláv elnök tanácsadója.
Mladics ellen 11 pontban emelnek vádat népirtás, emberiesség elleni bűntettek és a háborús jog megsértése miatt. A törvényszék előtti első megjelenésekor, múlt pénteken a vádakat "gyalázatosaknak" és "szörnyűeknek" nevezte. A bíró július 4-ére tűzte ki a következő tárgyalást.
Ratko Mladics pénteken jelent meg először a hágai törvényszék (angol rövidítéssel: ICTY) előtt. A vádiratra azt mondta, abban olyan szörnyűségekről van szó, amelyekről ő nem is hallott. Tagadta, hogy embereket ölt volna, azt állította, hogy csak a hazáját védte. Az egész vádirat tanulmányozásához azonban - tette hozzá - egy hónapnál is hosszabb időre van szüksége. A bíró július 4-ére tűzte ki a következő tárgyalást.

Az előzetes meghallgatásnak volt egy zárt szakasza is, ahol Mladics az egészségi állapotáról kívánt nyilatkozni. Előzőleg - a nyilvános szakaszban - azt mondta magáról, hogy beteg ember.
Mladics egyébként "kiszorította" az egyes számú hágai tárgyalóteremből Radovan Karadzsicsot, a boszniai szerbek egykori politikai vezetőjét, akinek hónapok óta zajlik a pere, és ügyében ezen a napon is tartottak tárgyalást, de azt áttették a hármas számú tárgyalóterembe.
A boszniai szerbek egykori katonai parancsnokát 1992 és 1995 között elkövetett népirtással, polgári személyek üldözésével, meggyilkolásával, kitelepítésével, egyéb embertelen cselekedetekkel, túszejtéssel és fosztogatással vádolja az ENSZ által létrehozott törvényszék ügyésze.