szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Familia kartell meggyengítése, amelynek első számú vezetőjét, José de Jesús Méndezt kedden vették őrizetbe Mexikóban, elsősorban a többi kábítószercsempész csoportnak kedvez, amelyek fokozatosan bekebelezik a riválisaik által szabadon hagyott területeket – vélik elemzők.

Röviddel a kartellfőnök őrizetbe vételének bejelentése után Felipe Calderón államfő, aki 2006 végén történt hatalomra kerülésekor „háborút” hirdetett a kábítószer-kereskedelem ellen, üdvözölte „a szövetségi rendőrségnek a szervezett bűnözésre mért nagy csapását”. Gil Kerlikowske, az amerikai Nemzeti Kábítószer-ellenőrzési Hivatal vezetője csütörtökön gratulált Mexikónak a drogfőnök letartóztatásához. Juan Manuel Santos kolumbiai államfő reményét fejezte ki, hogy a keddi rendőrségi akció az előjátéka lesz a tíz éve bujkáló Joaquin „El Chapo” Guzmán multimilliomos, a Sinaloa kartell főnökének elfogásához.

Sergio Sarmiento, a washingtoni Nemzetközi Stratégiai Kutatási Központ (CSIS) volt kutatója kétségbe vonja, hogy a kartellfőnökök előállítása vagy fizikai megsemmisítése – a kormány szerint húsz drogfőnök jutott az elmúlt években erre a sorsra -, jelentősen gyengíti ezeket a szervezeteket.

Drogháború Mexikóban - Nagyítás-fotógalériánkhoz kattintson a képre!
MTI/EPA

„Sem a kábítószerek áramlása, sem az egyesült államokbeli kínálat nem fog csökkenni, holott ennek kellene a háború céljának lenni” – fogalmazott az elemző. Az Egyesült Államok a világ elsőszámú kokainfogyasztója, ezt a drogot szinte kizárólag Dél-Amerikában állítják elő. „Évek óta az a tendencia, hogy amikor valaki túl nagy hatalomra tesz szert a mexikói kartelleken belül, például a Sinaloa kartellhez viszonyítva, rendszerint rosszra fordul a sorsa”- vélte Scott Stewart, a biztonságpolitikai kérdésekre szakosodott Stratfor amerikai cég alelnöke.

Csütörtökön közzétett jelentésében Stewart azt állítja, hogy a Familia (Család) kartell széteséséből az a Sinaloa kartell húzza a legtöbb hasznot, amelynek a főnőke, Guzmán kézre kerítését Washington és Mexikóváros dollármilliókkal jutalmazná. A közegészségügyi minisztérium jelentése szerint Guzmán tavaly szövetséget kötött a Familián belüli egyes csoportokkal, és magához vonhatja a szervezett igencsak megosztott utolsó tagjait.

A rendőrség szerint Méndez május óta bujkált, miután a Familián belül megjelent egy szakadár csoport, a „Templomos Lovagok”. A nézetkülönbségek akkorák voltak a kartellen belül, hogy Méndezt a saját közeli munkatársai adták fel – közölte a szövetségi rendőrség kapitánya, Facundo Rosas. Rosas szerint a Familia fejének december óta már arra sem volt pénze, hogy a bérgyilkosait kifizesse.

A 2006-ban a nyugat-mexikói Michoacan államban (innen származik Calderón elnök is) megalakított Familia egyike a kábítószer-kereskedelem feletti ellenőrzésért ádáz harcot folytató hét kartellnek. A kormány adatai szerint 2006 vége óta 37 ezer ember esett áldozatul a drogkartellek rivalizálásának. Az Egyesült Államok szerint a Familiát a szintetikus drogok első számú exportőrjeként tartják számon.

Eredetileg Méndez és elődje, a rendőrség által tavaly decemberben agyonlőtt Nazario Moreno hozta létre a Familiát, hogy megakadályozza más kartellek, így a Sinaloa és az ország északkeleti részében tevékenykedő, volt elit katonatisztekből álló Los Zetas behatolását a területükre. A Templomos Lovagok, de a többi csoport, a Los Zetas vagy a Sinaloa kartell sem hagyja ki az alkalmat, hogy megszerezze magának a Familia területét – figyelmeztetett Sergio Sarmiento.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!