szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az Oszama bin Laden pakisztáni rejtőzködésének és amerikai kommandósok általi megölésének körülményeit vizsgáló pakisztáni bizottság kötelezte a kormányt arra, hogy csak az ő jóváhagyásával engedélyezze a külföldre távozást a terroristavezér özvegyeinek és gyerekeinek – jelentette szerdán az AP hírügynökség a bizottság közleménye alapján.

Az utasítás részben az ISI nagyhatalmú pakisztáni hírszerző ügynökség ellen irányul, amely egyre inkább kibújik a civil ellenőrzés alól. A bizottság valószínűleg azt használja ki az ISI elleni támadásra, hogy nagy társadalmi nyomás nehezedik a pakisztáni biztonsági szervezetekre Bin Laden megölése óta annak érdekében, hogy teljes körűen vizsgálják ki az ügyet.

A bizottság vezetője a legfelsőbb bíróság egyik bírája, tagja egy nyugalmazott tábornok, valamint a rendőrség és a diplomáciai testület egy-egy képviselője, de kilétüket titokban tartják, és személyi védelmet kaptak. Különösen a parlamenti ellenzék szorgalmazta, hogy egy ilyen civil összetételű bizottság végezze el a vizsgálatot, ne katonai. A bizottság kedden tartotta első ülését, amely nem volt nyilvános. Közleményében ígéretet tett arra, hogy vizsgálata alapos és független lesz.

Itt lakott Oszama bin Laden
MTI/EPA

Kérdéses azonban, hogy a biztonsági szolgálatok eleget tesznek-e a bizottság követeléseinek. Az ázsiai országban részben a hadsereg és a kémszolgálatok befolyása miatt ritkán van következménye a bizottsági vizsgálatoknak, vagy ha van is, sokszor nem hozzák nyilvánosságra azok eredményeit.

Bin Laden május 2-i megölése óta három felesége és 13 gyereke van a hatóságok őrizetében. Az utóbbi napokban közölték, hogy közülük a legfiatalabb feleséget visszaküldik hazájába, Jemenbe. Más forrás szerint mindhárom feleség - a jemeni mellett két szaúdi - hazaküldéséről szó van.

A terroristavezér megölése tovább rontotta Pakisztán és a nyugati országok – különösen az Egyesült Államok – viszonyát. A pakisztániak szuverenitásuk minden korábbinál súlyosabb megsértésének vették, hogy amerikai katonák olyan országrészben ölték meg Bin Ladent, ahol soha nem engedték őket tevékenykedni. Az amerikaiakban pedig bin Laden fellelésével még erősebb lett a gyanú, hogy a pakisztáni hírszerzés vagy a hadsereg egyes tagjai, részlegei szélsőségeseket rejtegetnek, és a terroristavezért is segítették. Mindazonáltal amerikai tisztségviselők közölték: nincs bizonyítékuk arra, hogy Pakisztánban akár a katonai, akár a polgári vezetés tudott Bin Laden hollétéről.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Gál Krisztián Vélemény

Interjú egy SEAL-kiképzővel: "Félni? Maga viccel?"

Az Oszama bin Laden elleni pakisztáni akciót az amerikai haditengerészethez tartozó, különleges feladatokra kiképzett SEAL hajtotta végre. Matt Kelm, az egység korábbi tagja és instruktora az elitcsapat működését firtató kérdéseinkre válaszolt.

MTI Világ

Pakisztán kivizsgálja a bin Laden elleni akciót

Juszuf Raza Gilani pakisztáni kormányfő független bizottságot hozott létre annak a titkos műveletnek a kivizsgálására, amelynek során amerikai kommandósok május 2-án Pakisztánban megölték Osama bin Ladent, az al-Kaida nemzetközi terrorhálózat vezetőjét - közölte a kormányfő sajtószolgálata.