szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A brit kormánykoalíciót is veszélybe sodorhatja, ha David Cameron miniszterelnök nem reagál kellő határozottsággal a zavargásokra - mondta kedden az MTI-nek Gálik Zoltán, a Magyar Külügyi Intézet (MKI) tudományos főmunkatársa, aki szerint a megszorító intézkedéseket elszenvedő lecsúszott társadalmi rétegek spontán tiltakozó akcióiról lehet beszélni.

Gálik Zoltán rámutatott: bár a koalíciós kormány tiltakozik az ellen, hogy a zavargásokat összefüggésbe hozzák a megszorító intézkedésekkel, a világgazdasági válság nyomán a koalíció által tavaly elfogadott intézkedéscsomag érezteti hatását. Magas a munkanélküliség, a megszorításokat leginkább az elszegényedett rétegek érzik.

A szakértő emlékeztetett arra, hogy a zavargások szombaton, London Tottenham városrészében kezdődtek egy 29 éves helyi férfi halála miatt, akit rendőrök lőttek le. A város északi, szegényebb negyedeiben kitört zavargások más hasonló negyedekre, más városokra is átterjedtek. A feszültség "nagyon érezhető volt", jóllehet az utóbbi években jelentős javulás történt a közbiztonságban, a rendőrség ellenőrzése alá vonta a szervezett bandák működését - mondta. Most nem szervezett csoportok, hanem fiatalok és a társadalomból kiszorult rétegek képviselőinek spontán akciója kezdődött, és egy szikra nyomán kipattant helyzet kezelhetetlenné vált - magyarázta.

Gálik Zoltán párhuzamot vont a londoni és más európai nagyvárosokban - például Athénban vagy Párizsban - kitört korábbi zavargások között: a meglévő feszült helyzetben egy váratlan esemény olajat öntött a tűzre, és ez széles körű megmozdulásokhoz vezetett. Most új jelenség, hogy a spontán akciók a BlackBerry okostelefonokkal és a Twitter üzenetküldő szolgáltatással szervezetté váltak, hirtelen támadt közösségek szerveződtek.

A szakértő kiemelte, hogy az angliai zavargásokat nem lehet csak a bevándorlók problémáihoz kötni, a megmozdulásokban nem bevándorlók is részt vettek. A hatóságok nem is merik megtenni, hogy a bevándorlókat okolják a zavargásokért - tette hozzá, és megjegyezte, Nagy-Britannia, ahol Európában a bevándoroltak legnagyobb közössége él, viszonylag jól kezelte az utóbbi évtizedekben a bevándorlók problémáit.

Az MKI tudományos főmunkatársa úgy látja: David Cameron kormányfőnek saját karrierje és a koalíció érdekében keményen fel kell lépnie a közbiztonság fenntartása érdekében. Cameronnak "nagyon fáj a feje", hiszen egy hónapon belül már másodszor vádolják meg azzal, hogy késve reagál (előzőleg a brit lehallgatási médiabotrány kapcsán merült fel ez). Most is csak két nappal később utazott haza Olaszországból, és saját pártjából, a Konzervatív Pártból is hallani már lemondását követelő hangokat. S, bár az ellenzéki Munkáspárt még nem csapott le a helyzetre úgy, ahogy arra számítottak, "nagyon komoly a helyzet, egy kormányválság is kijöhet belőle". Ezt az is jelzi, hogy egy hónapon belül immár másodszor kellett összehívni a szabadságon levő parlamentet - világított rá a külügyi szakértő.

A kemény fellépésre - a rendőrséget is hibáztatják, hogy lassan, nem kellő határozottsággal lépett fel - megvannak az eszközök: vízágyúkat, gumilövedékeket lehet bevetni, kijárási tilalmat lehet bevezetni, végső esetben pedig a katonaság is felhasználható. A kérdés az, hogy politikailag mennyire meri majd felvállalni ezt Cameron - mondta Gálik Zoltán, hangsúlyozva, hogy a brit közvélemény számára is a közrend biztosítása az egyik leglényegesebb kérdés. Megjegyezte, egyes vélemények szerint már elkésett Cameron, akinek a kérésére csütörtökre hívták össze a brit parlament rendkívüli ülését, ahol támogatást kaphat a kemény fellépéshez.

A múlt szombaton kezdődött zavargások hétfő este több londoni kerületre is átterjedtek, rendbontás volt Birmingham, Liverpool, Nottingham és Bristol városában is. A zavargásoknak már halálos áldozata is van: életét vesztette egy 26 éves férfi, akire a Londontól délre fekvő Croydonban lőttek rá egy autóban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!