szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Oroszországban elfogtak egy nyugalmazott rendőr alezredest, aki a gyanú szerint kitervelte a Kremlt bíráló újságíró, Anna Politkovszkaja megölését – közölte kedd este a Novaja Gazeta orosz ellenzéki újság.

A hírt kedden este közölte a Novaja Gazeta című orosz ellenzéki lap sajtótitkára, Nagyezsda Pruszenykova. Nem sokkal később megerősítette mindezt Vlagyimir Markin, a Nyomozati Bizottság szóvivője.

Szergej Szokolov, a lap főszerkesztő-helyettese az Interfax hírügynökségnek elmondta: a nyugalmazott rendőrről, bizonyos Dmitrij Pavljucsenkovról, a belügyminisztérium egyik nyomozó osztályának volt vezetőjéről feltételezik, hogy ő hozta létre a gyilkosságot végrehajtó csoportot, figyeltette Politkovszkaját, továbbá ő adta át a gyilkos fegyvert és a hangtompítót az elkövetőnek.

Pruszenykova elmondta: Pavljucsenkov a gyilkosság ügyében lezajló első perben már szerepelt a vád titkos tanújaként, és mint ilyet, zárt ajtók mögött hallgatták meg. Akkor azt mondta: elítéltektől értesült a tervezett gyilkosságról, de "most minden alapja megvan, hogy azt feltételezze: része volt a merényletben" – mondta a sajtótitkár.

Vlagyimir Markin, a nyomozati bizottság szóvivője a hírt megerősítve azt mondta: a rendőr alezredes pénzt kapott azért, hogy megszervezze a gyilkosságot.

2009-ben három csecsen testvért és egy negyedik vádlottat bizonyítottság hiányában fölmentettek, a legfelsőbb bíróság azonban új eljárást rendelt el. Május végén Csecsenföldön elfogták Rusztam Mahmudovot, azt a csecsen férfit, aki a vád szerint leadta a gyilkos lövéseket. A férfit állítólag két testvére, Dzsabrail és Ibrahim segítette.

Anna Politkovszkaját 2006. október 7-én lőtték le annak a moszkvai háznak a bejárata előtt, ahol lakott. Az újságírónő főleg a csecsenföldi eseményekről, az ottani jogsértésekről szóló írásaival keltett feltűnést, de bírálta Vlagyimir Putyin akkori orosz államfőt is.

Az orosz igazságszolgáltatás és főleg a sajtó nem is csinált titkot abból, hogy bérgyilkosság történt, de a megrendelőkre vonatkozóan mindeddig legfeljebb homályos célzások láttak napvilágot.

A meggyilkolt újságírónő kollégái és hozzátartozói azt mondták: addig nem lehet igazságszolgáltatásról beszélni, amíg nem találják meg, és nem ítélik el a gyilkosság megrendelőit.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!