szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Hétfő délután ismét utcára vonult Bukarestben tüntetők egy csoportja, akik a kormány és Traian Basescu államfő lemondását követelik. Már negyedik napja tüntetnek a román fővárosban. Hétvégén a demonstrálók egy része összecsapott a rendfenntartó erőkkel.

A hatóságok csaknem 250 embert bírságoltak meg szabálysértésért, 36 személy ellen ügyészségi eljárást indítottak. Az összecsapások nyomán tíz csendőr szorult egészségügyi ellátásra, ketten pedig súlyosan megsérültek, köztük újságírók, miután a tiltakozók Molotov-koktélokkal és kövekkel dobálták a rendfenntartókat, illetve az újságírókat.

Szombaton és vasárnap is békésen kezdődtek a tiltakozások, az esti órákban viszont a tüntetők egy része összecsapott a rendőrökkel. A tüntetők törni és zúzni kezdtek, aminek több újságosbódé, kirakat és bankautomata látta kárát.

A román csendőrség szerint - amelynek ilyen esetekben a rendfenntartó feladatokat kell ellátnia - az agresszív tüntetők főként futballhuligánok, akiknek egy része korábban már összetűzésbe keveredett különböző sportesemények alkalmából a karhatalmi erőkkel.

A tüntetések megszervezését senki nem vállalta fel, így bukaresti elemzők egyetértenek abban, hogy spontán tüntetésekről van szó, amelyek az után kezdődtek el, hogy az államfő az egészségügy privatizációja kapcsán nyilvánosan éles vitába keveredett Raed Arafat palesztin származású, román állampolgárságú orvossal. Arafat köztiszteletnek örvend Romániában a korszerű sürgősségi mentőszolgálat rendszerváltás utáni kiépítésében játszott meghatározó szerepe miatt.

A vita nyomán Arafat lemondott az egészségügyi minisztériumban betöltött államtitkár-helyettesi posztjáról. A többnyire elutasító álláspontok hatására Basescu pénteken visszavonta az egészségügy privatizációjáról szóló törvénytervezetet, de már késő volt, mert elkezdődtek az Arafat melletti szimpátiatüntetések.

A román hatóságok statisztikája szerint eddig összesen 41 városban körülbelül 9 ezren vonultak az utcára, és csak Bukarestben torkollott zavargásokba a tiltakozás.

Emil Boc miniszterelnök hétfőn elítélte a rendbontást, ugyanakkor elismerte a tiltakozóknak azt a jogát, hogy az utcán adjanak hangot elégedetlenségüknek. Felhívta a figyelmet, hogy az utcai tiltakozások elhúzódása esetén Románia elveszítheti mindazt, amit az elmúlt két év szigorú megszorító intézkedéseivel vívott ki. A belügyminiszterrel együtt szigorúbb karhatalmi fellépést helyezett kilátásba azokkal szemben, akik vandalizmusra vetemednek.

A román ellenzék rendkívüli parlamenti ülésszak összehívását kezdeményezte, és a kormány lemondását követelte a rendfenntartó erők tüntetőkkel szembeni "túlkapásai" miatt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!