szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Meghatározó szakaszához érkezik kedden az amerikai republikánusok jelöltállító előválasztási küzdelme, amikor egyszerre tíz államban szavaznak majd arról, hogy a pártjuk nevében ki legyen a hivatalban lévő elnök kihívója.

Noha az idei "szuperkedd" a méreteit tekintve szerényebb a négy évvel ezelőttinél - akkor kéttucatnyi államban szavaztak -, a mostani forduló eredményeinek ismeretében világosabbá válhat, hogy hamar lezárulhat-e az elnökjelölt-aspiránsok vetélkedése, avagy a republikánusoknak a nyárig elhúzódó, költséges belharcra kell-e berendezkedniük. Az ellenzéki politikusok vetélkedése közben Barack Obama elnök gyakorlatilag háborítatlanul folytathatja a kampányadományok gyűjtését, és riválisainak küzdelméből okulva folytathatja a felkészülést a Fehér Házért megvívandó összecsapásra.

Az Alaszka, Georgia, Észak-Dakota, Idaho, Massachusetts, Ohio, Oklahoma, Tennessee, Vermont és Virginia államban megrendezendő forduló nyomán talán egyértelművé válik, hogy a vetélytársai közül van-e bármelyiknek komoly esélye megakadályozni Mitt Romney volt massachusettsi kormányzót a hivatalos elnökjelöltség elnyerésében.

A keddi akaratnyilvánításon összesen 419 olyan küldött sorsa dől el, aki a Republikánus Párt augusztus végi konvencióján szavazni fog arról, hogy ki legyen Obama hivatalos kihívója. A jelöltség elnyeréséhez összesen 1144 szavazatara lesz szükség. A Michiganben, Arizonában és Washington államban aratott győzelmei után Romney a CNN nem hivatalos összesítése alapján 207 támogatóra számíthat, Rick Santorum volt pennsylvaniai szenátor 86, Ron Paul texasi képviselő 46, Newt Gingrich volt képviselőházi elnök pedig 39 szavazatra számíthat. 

A képletet bonyolítja, hogy a delegációk konkrét összetételéről sok államban csak az előválasztások, illetve a jelöltállító gyűlések eredményében döntenek. Ez az eljárás több helyen még folyamatban van, ráadásul az úgynevezett "szuperdelegátusok" (mai és egykori pártvezetők) a saját belátásuk szerint voksolhatnak majd. A republikánus országos konvención összesen 126 ilyen, elvileg "el nem kötelezett" küldött lesz. A médiában közölt becslési eredmények ezért erősen eltérhetnek egymástól, a hírtelevíziónál óvatosabb The Washington Post vasárnapi számában például Romney esetében 150, Santoruméban 87, Gingrichében 29, Pauléban pedig 18 támogató delegátussal számolt. (Kedden egyébként a 10 szavazó állam mellett a jelöltállító gyűléseit már megtartott Wyoming államban, ahol Romney győzött, megyei pártgyűléseken kezdődik meg a küldöttek kiválasztása).

Az eddig megválasztott jelöltek számbavétele mellett a "szuperkedd" győztesét sem lesz egyszerű meghatározni. Elemzők szerint az nyer, aki a 10-ből 4 vagy 5 államban elviszi a pálmát. Mivel azonban a küldöttek számát rendszerint a leadott szavazatok aránya határozza meg, az egyes aspiránsok által begyűjtött potenciális voksokat külön is számolni kell. 

Noha a 10 állam közül a legtöbb küldött, összesen 76, Georgiából utazik majd a konvencióra (a számára "hazai pályán" Gingrich áll a legjobban), a keddi nap fő trófeája a 66 delegátus jelölésére jogosult Ohio lesz, ahol kiélezett kampányháború folyik. Itt Santorum két héttel ezelőtt még két számjegyű előnyt élvezett Romneyval szemben a támogatottság terén, ám az NBC és a Marist Főiskola vasárnap közölt közös felmérése szerint ez a fölény gyakorlatilag elpárolgott, és a két politikus gyakorlatilag holtversenyben - az exszenátor 34, az exkormányzó pedig 32 százalékon - áll.

"Ha Santorum nyer Ohióban, az segíteni fog neki a támogatásgyűjtésben, és meghosszabbítja a játszmát. Ha Romney nyer, mint Michiganben, akkor fényesebb lesz a szükségszerű jelölti aurája" - jelentette ki a The Washington Postnak Ralph Reed republikánus politikai stratéga. 

Tennessee-ben hasonlóképpen alakult a helyzet, mint Ohióban: Romney a hajrában ott is behozta a sokáig vezető Santorumot. A sokáig spórolós kampányra kényszerült volt pennsylvaniai szenátornak most annak a következményeivel kell szembenéznie, hogy az előválasztási küzdelem kezdetekor a pártjában sokan komolytalannak tekintették az ambícióit. Ohióban például több körzetben nem is került fel a választási listára, Virginiában pedig, Gingrich-csel egyetemben, állami szinten maradt ki a választható aspiránsok közül.

Santorum a legfrissebb felmérések szerint csak Oklahomában pályázhat könnyű győzelemre, a mezőny egyetlen, mindeddig nyeretlen tagjának, Ron Paulnak Alaszkában és Észak-Dakotában áll a zászló, Gingrich, aki pedig a nagy visszatérést remélte a "szuperkeddtől", egyedül Georgiában számíthat babérokra. 

Romney az előrejelzések szerint Massachusettsben, Idahóban, Virginiában és Vermontban arathat könnyebb diadalt. Az ellenfelei által a korábbi mérsékeltsége miatt jobbról kritizált politikus ohiói és tennessee-i esélyeit erősítheti, hogy vasárnap két közismerten konzervatív politikus, Eric Cantor, a képviselőházi republikánus kisebbség vezetője, Virginia küldöttje és Tom Coburn ohiói szenátor is a támogatásáról biztosította kampányát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!