szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az amerikai-kínai stratégiai és gazdasági párbeszéd éves konzultációit tartják Pekingben, ahová szerda reggel megérkezett Hillary Clinton amerikai külügyminiszter. A nemzetközi média előrejelzése szerint a tárgyalásokat némileg beárnyékolja, hogy feltételezések szerint a nemrégiben házi őrizetéből megszökött vak jogvédő kínai aktivista amerikai védelmet kapott Pekingben.

Miközben Washington és Peking egyaránt hallgat a kényes helyzetről, a külföldi sajtót élénken foglalkoztatja, hogyan oldják majd meg Csen Kuang-cseng ügyét. A 41 éves férfi Santung tartományi falusi otthonából szökött meg segítők útján, de hírek szerint nem kívánja elhagyni az országot, nem kér menedékjogot.

Megfigyelők szerint Csen valószínűleg az amerikai nagykövetségen van, de legalábbis amerikai védelem alatt áll, és nem látnak számára más "kiutat", mint az ország elhagyását. Azt kevésbé tartják valószínűnek ugyanis, hogy a helyi hatóságok rendszeres zaklatására panaszkodó férfi ügyében amerikai kezdeményezésre központi vizsgálat induljon.

Clinton delegációjának tagja az emberi jogok területét felügyelő helyettese, Michael H. Posner, a Csen-ügy egyik szószólója is. Részvételéről a tárgyalásokon még azelőtt döntöttek, hogy az ügy nyilvánosságra került.

Az amerikai külügyminiszter elutazása előtt újságírók előtt megígérte: emberjogi ügyeket is szóba hoz majd vendéglátóinál, de tudvalevő, hogy az amerikai delegáció nem ezért jött Pekingbe. Céljuk a kétoldalú és globális gazdasági, pénzügyi és katonai, valamint külpolitikai természetű témákban az egyeztetés, az álláspontok ismertetése.

Clintonnal tartott Timothy Geithner pénzügyminiszter is, míg a katonai ügyek főtárgyalója amerikai részről William J. Burns politikai ügyekért felelős külügyi államtitkár és James N. Miller védelmi miniszterhelyettes lesz. A kínai katonai delegációt Ma Hsziao-tien, a vezérkari főnök helyettese vezeti.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!