szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Hatalmas felháborodást keltett Dél-Afrikában, hogy az ügyészség az apartheid-korszak egyik törvénye alapján vádat emelt 270 bányász ellen 24 munkatársuk megölése miatt. A bányászokkal rendőrök sortüze végzett ugyanis két hete. A dél-afrikai igazságügyi miniszter pénteken szemrehányást tett az ügyészeknek, mert a döntés szerinte "sokkot és pánikot" okozott a közvéleményben.

A rendőrök augusztus 16-án Marikana település platinabányájánál nyitottak tüzet sztrájkoló bányászokra. A lövések 34 embert megöltek, a sebesültek száma 78 volt, 259 embert őrizetbe vettek. A faji elkülönítés politikájára építő apartheid-rendszer 1994-es vége óta ez volt az egyik legsúlyosabb ilyen konfliktus.

Az ügyészek egy, még az apartheid-korszakból visszamaradt törvény alapján emeltek vádat a bányászok ellen. Eszerint gyilkossággal kell megvádolni minden személyt, akit olyan lövöldözés színhelyén vesznek őrizetbe, amelyben rendőrök is szerepet játszottak - akkor is, ha nem a rendőrök az áldozatok. Ezt a jogszabályt az apartheid-kormány gyakran alkalmazta feketék ellen, ezzel érve el, hogy sok embert ítélhessen el olyan tettekért, amit közülük csak néhányan követtek el.

Az apartheid ellen küzdő Afrikai Nemzeti Kongresszus egykor hevesen bírálta ezt a módszert - most viszont épp a kongresszus kormánya alkalmazta a sztrájkolók ellen.  

Jacob Zuma dél-afrikai elnök, akit ellenfelei azzal vádolnak, hogy nem törődik a föld alatt dolgozó bányászokkal, nem nyilatkozott a váddal kapcsolatban. Igazságügyi minisztere, Jeff Radebe ellenben bírálta a lépést. Ugyanakkor hogy pontosan mit kíván tenni, igyekszik-e visszavonatni a vádemelést, vagy sem, arról a miniszter nem szólt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!