szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A japán-kínai szigetvita újabb fejezeteként Tokió-ellenes tüntetések kezdődtek szombaton Pekingben és Sanghajban.

A japán-kínai szigetvita megoldatlansága miatt Kína mintegy húsz városában körülbelül 40 ezer ember tüntetett japánellenes jelszavakat skandálva. Több helyen erőszakos formában is kifejezésre juttatták a Japánnal szembeni tiltakozásukat. Így Pekingben mintegy ezer ember demonstrált a japán nagykövetség közelében, áttörte a rendőrségi kordont, majd különböző tárgyakkal megdobálva az épületet. Hasonló megmozdulások kezdődtek Sanghajban is, ahol a tüntetők az ottani japán konzulátushoz akartak vonulni. A rendőrség kordont vont az épület köré. A déli Hunan tartományban lévő Csangsában mintegy tízezer ember vett részt egy tüntetésen, ahol állítólag japán zászlót is égettek. Számos tiltakozó megmozdulást szerveztek - vélhetően az interneten keresztül -  Csianban és Szucsouban. A keleti Csingtaóban a tiltakozók megtámadtak egy japán termékeket árusító bevásárlóközpontot.

Japán ezek nyomán azt követeli a kínai kormánytól, hogy szavatolja a területén élő japán állampolgárok biztonságát - jelentette be szombaton Gemba Koicsiro japán külügyminiszter.

A japán ellenzék ugyanakkor felszólították a kormányt, hogy tanúsítson keménységet a Kínával támadt és egyre jobban elmérgesedő területi vitában. A Liberális Demokrata Párt (LDP) elnöki tisztségéért a hónap végi pártkongresszuson harcba szálló jelöltek - köztük Abe Sindzo korábbi miniszterelnök, Isiba Sigeru volt védelmi miniszter és Isihara Nobuteru pártfőtitkár - éles szavakkal ostorozták Kínát egy politikai rendezvényen. Egyúttal szorgalmazták, hogy a szigetország fokozza jelenlétét a Kelet-kínai-tengeren fekvő, vitatott hovatartozású szigeteken, amelyek szerintük Japán "sérthetetlen szuverenitású területéhez" tartoznak. Tokiói megfigyelők úgy vélik, hogy a közelgő parlamenti választásokon elsöprő győzelmet arathat az LDP, amelynek elnöke a hagyományok szerint Japán következő kormányfője is lesz.

Japán és Kína évtizedek óta egyaránt magának követeli a Kelet-kínai-tengeren fekvő, kínaiul Tiaojü- (Diaoyu), japánul Szenkaku-szigeteket. A feszültség augusztusban éleződött ki, amikor kínai aktivisták szálltak partra az egyik lakatlan szigeten, és kitűzték a kínai zászlót. A japán hatóságok elfogták, majd később elengedték őket. Válaszul egy másik szigeten japán nacionalisták szálltak partra, ami ellen Peking élesen tiltakozott. 

A feszültséget fokozta, hogy a hét elején a japán kormány bejelentette: "állami ellenőrzés" alá vonja a szigeteket. Erről hivatalos adásvétel történt a kormány és a szigetek "tulajdonosának" számító Kurihara család között. Peking a legmagasabb szinten tiltakozott ez ellen. A szigetek japán közigazgatás alatt állnak. Feltételezések szerint a térségben jelentős gázlelőhelyek találhatók.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!