A trónbeszéd tartalmára még Mark Rutte jobboldali liberális politikus, eddigi ügyvezető miniszterelnöki minőségében tett javaslatot. Időközben - szeptember 12-én - Hollandiában előre hozott parlamenti választásokat tartottak, miután áprilisban Geert Wilders szélsőjobboldali Szabadságpártja megvonta a külső támogatást a jobbközép kormánykoalíciótól, annak szigorú, 20 milliárd eurós takarékossági programcsomagja miatt.
A választást most is Rutte pártja nyerte meg, szoros versenyben a második helyen végző, szociáldemokrata irányultságú Munkapárttal. Az új felállásban a jobboldali liberálisok nincsenek rászorulva Wildersre, az eddigi közlések szerint nagykoalíció formálódik Ruttéék és a munkapártiak között.
Rutte tehát lényegében végül is - távozóban levő kormányfőként - önmagának, mint leendő új kormányfőnek címezte az uralkodónő által most felolvasott, spórolásra intő szavakat.
Beatrix trónbeszéde 33. alkalommal hangzott el az őszi parlamenti évad kezdetén, és megfigyelők a vártnál is jobban Európa-barát üzenetnek minősítették.
Az őszi trónbeszéd napja a hagyomány szerint szeptember harmadik keddje, és most is jeles alkalom volt a hollandoknak arra, hogy tízezrével köszöntsék a 74 éves királynőt.
A napot a hollandok "prinsjesdag"-nak, vagyis a kis herceg napjának nevezik, utalva az uralkodói család tagjainak nyilvános megjelenésére. A hintóban ott volt Beatrix fia, Willem Alexander trónörökös, valamint annak hitvese, Máxima.
A beszéd elmondása után a királyi család visszatért a hágai Noordeinde palotába, és - szintén a hagyományokhoz hűen - a palota erkélyéről fogadta a hódolók üdvrivalgását.
Eközben a parlamentben elvben napirendre vették a következő évi költségvetés tervezetét. A pénzügyminisztérium azzal számol, hogy Hollandiában jövőre 0,75 százalékkal növekszik a gazdaság, ami alapján remélhető, hogy a költségvetési hiány három százalék alatt marad, összhangban az uniós előírásokkal.
A tényleges vita azonban csak azután kezdődik, hogy a következő napokban várhatóan eldől, pontosan milyen összetételű kormány alakul, vagyis hogy a minden bizonnyal nagykoalíciós formáció bővül-e tovább kisebb pártokkal.