szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A kínai politikai rendszer "előbb vagy utóbb szétrobban", mert túlságosan merev, és nem tudja elviselni a közösségi portálok, például a Vejpo (Sina Weibo) fokozódó nyomását - állította Francis Fukuyama amerikai filozófus, politológus pénteken a francia hírügynökség Géopolitique című blogjának adott interjúban.

"Kína hatalmas ország, ahol mindig is gond volt a tájékozódással. A császárnak sem sikerült megtudnia, mi történt a tartományokban" - mondta A történelem vége és az utolsó ember című könyv szerzője. "Pontosan ez a probléma most is a kommunista párttal: szabad média és szabad választások híján nem tudhatja meg, mit gondol a nép" - tette hozzá.

"(A rendszer) ellenőrző mechanizmusok létrehozásával kompenzál. Ezért gondolom, hogy előbb vagy utóbb szétrobban. Amikor a gazdaság lelassul, senki sem tudja, mi történik valójában, mert a vezetőket arra késztetik, hogy hazudjanak a térségükben folyó termelésről. Az emberek nem hisznek a statisztikának" - tette hozzá a filozófus.

Fukuyama szerint a közösségi portálok, mint a Vejpo, a Twitter mikroblog hálózat kínai megfelelője, hozzájárulnak egy olyan nemzeti öntudat kialakulásához, amilyen nem létezett a kommunista rendszer által ellenőrzött médiumok idejében.

A filozófus példaként a 2011. júliusi, 40 ember halálát okozó szuperexpressz-balesetet említette: "a kormány első reflexe az volt, hogy eltemesse a szerencsétlenül járt vonatot, hogy senki ne tudja meg, mi történt. Később azonban kénytelen volt kiásni a kocsikat, mert az emberek elkezdtek a balesetről beszélni, és fotókat tettek közzé a Vejpón".

A filozófus legújabb könyve, A politikai rend eredete francia fordításának bemutatására utazott Párizsba, ahol pénteken és szombaton a Le Nouvel Observateur vitanapjain vesz részt.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!