Lehetett-e újabb pilóta-öngyilkosság az Air India júniusi tragédiája?
Nemcsak a gépeket kell karbantartani, hanem a pilóták lelkét is.
Francois Hollande elnökké választása óta a francia szakszervezetek először hirdettek közlekedési sztrájkokat: csütörtökön a vasutasok tartottak 24 órás munkabeszüntetést, pénteken pedig az Air France légitársaság járatain kell késésekre számítani.
A francia állami vasúttársaság, az SNCF dolgozóinak 23-30 százaléka vett részt a romló munkakörülmények és az elégtelennek ítélt fizetésemelések elleni egynapos munkabeszüntetésben.
A fél százalékos fizetésemelést a szakszervezetek egységesen "provokációnak" minősítették. A sztrájknak nem voltak hatásai a külföldre közlekedő vonatokra, a szuperexpresszek (TGV) többsége is menetrendszerűen közlekedett, a belföldi személyvonatoknak viszont csak a kétharmada indult el.
Az SNCF azt közölte, hogy a dolgozók 23 százaléka nem vette fel a munkát, a legjelentősebb szakszervezet, a CGT ugyanakkor a sztrájk 30 százalékos támogatottságáról számolt be.
Franciaországban a sztrájkoló alkalmazottaknak előre be kell jelenteniük, részt kívánnak-e venni a munkabeszüntetésben, a vezetőség ezért meg tudta előzni, hogy nagyobb fennakadások alakuljanak ki, az utasokat pedig időben értesítették a csütörtökön érvényes menetrendről. Guillaume Pepy, az SNCF elnöke azt ígérte, hogy péntek reggeltől minden vonat időben indul.
A franciáknak azonban péntektől újabb közlekedési sztrájkra kell számítaniuk, mégpedig az Air France légitársaságnál, amelynek dolgozói az iskolai őszi szünet kezdetére időzítették munkabeszüntetésüket. A CGT szakszervezet felhívására a sztrájkban valamennyi munkakörben dolgozó alkalmazottak részt vesznek. A következő két évre tervezett 5 ezres munkahely-megszüntetés miatt tiltakoznak.
A légitársaság ígérete szerint nem lesznek járattörlések, de elképzelhetők késések. Alexandre de Juniac elnök-vezérigazgató szerint a 70 ezer dolgozó körülbelül egy százaléka sztrájkol péntektől. "Ennek ellenére 6500 kisegítő embert fogunk mozgósítani az iskolai szünet kezdete miatt" - hangsúlyozta az RTL rádióban a légitársaság vezetője.
Nemcsak a gépeket kell karbantartani, hanem a pilóták lelkét is.
A háború mellett harc folyik az élelmiszerért, és repedezik a klánok és a Hamász hallgatólagos paktuma.
Vihart kavart a Kneecap fellépése a Sziget Fesztiválon, a kormány után több mint 150 művész is azt követelte, hogy mondják le a koncertet.
Az influenszernek bíróság elé kellett állnia, de hozzászólása még a bírót is megnevettette.