szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Európa legnagyobb rádióteleszkópjának felépítését, valamint egy rádióasztronómiai és űrkutatási központ létrehozását tervezi kilenc lengyel egyetem és kutatóintézet a Tengermelléken.

A projekt megvalósítására a felsőoktatási intézmények rektorai és a kutatóintézetek vezetői kedden konzorciumot alapítottak Gdanskban - olvasható a lengyel közszolgálati rádió hírportálján.

A több mint 90 méter - egyes források szerint akár 120 méter - átmérőjű rádióteleszkópot valószínűleg a Bory Tucholskie nemzeti park területén állítják fel, ahol viszonylag alacsony a rádiózavarok szintje. A kutatóközpontot a korszerű informatikai háttérrel rendelkező gdanski műszaki egyetemen hoznák létre.

Andrzej Kus, a toruni egyetem professzora, a projekt kezdeményezője, egyben a konzorcium igazgatója szerint a lengyel kutatók jelenleg elsősorban külföldi rádióteleszkópokat használnak, de egy erős, korszerű eszköz megtervezésével és felépítésével megerősíthetik pozíciójukat a világűr kutatásában.

A projekt teljes költségét mintegy 400 millió zlotyra becsülik, a finanszírozást elsősorban európai uniós támogatásból tervezik. A kutatók elképzelései szerint a rádióteleszkópot négy-öt éven belül építhetik meg. Lengyelországban csak egy 32 méter átmérőjű rádióteleszkóp működik, amelyet 18 éve építettek fel Torun mellett. A legnagyobb európai eszköz a németországi Bonn környékén található: átmérője 100 méter.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!