szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Hétfőre tervezett mianmari látogatása a demokratikus átmenet elismerése, de nem a kormány megerősítése - közölte Barack Obama amerikai elnök vasárnapi thaiföldi sajtótájékoztatóján.

Szavaival elsősorban azoknak üzent, akik szerint az amerikai elnök elhamarkodottan keresi fel a közelmúltban az ellenzékkel még kíméletlenül elbánó Mianmart (korábbi nevén Burmát). Jóllehet a mianmari rendszer a reformok útjára lépett, még több száz politikai fogoly van rács mögött, és az etnikai erőszak több mint százezer embert kényszerített lakóhelye elhagyására.

Obama hangsúlyozta: látogatásának célja, hogy rávilágítson azokra a lépésekre, amelyeket az ázsiai országnak meg kell tennie. "Az ország még hosszú út előtt áll," - mondta Obama - "és sokáig tartana megvárni az ottani tökéletes demokráciát."

Az elnök újraválasztása utáni első külföldi útjának első állomása Thaiföld, ahol a 84 esztendős IX. Ráma (Bhumibol Aduljadedzs) uralkodót biztosította arról, hogy országa az Egyesült Államok fontos szövetségese. Általános várakozások szerint azonban programja középpontjában a mianmari látogatás áll, egyrészt mert ő az első amerikai államfő, aki ellátogat az országba, másrészt mert Mianmar több évtizedes katonai diktatúra után igyekszik a nemzetközi elszigeteltségből kikerülni.

Annak is üzenete van, hogy Obama ázsiai országokat keres fel elsőként: a régiót imponáló gazdasági növekedés jellemzi, és Washington ellensúlyozni igyekszik Kína egyre növekvő térségbeli befolyását.

A közös sajtótájékoztatón Jinglak Sinavatra thaiföldi miniszterelnök bejelentette, hogy országa csatlakozik azokhoz a tárgyalásokhoz, amelyek az Egyesült Államok és az ázsiai, óceániai, valamint dél-amerikai térség több országa között Csendes-óceán menti Partnerség néven folynak a kereskedelmi kapcsolatok kiterjesztéséről.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!