szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Teljes kudarccal zárult az ukrán parlament szerdai rendkívüli ülése, mert egyik előterjesztés sem készült el, így az sem, amely Julija Timosenko volt kormányfőt érinti. A bebörtönzöttek külföldi gyógykezeléséről egy munkacsoportnak kellett volna egy olyan indítványt a törvényhozás elé terjesztenie, amelyet a kormánypárt és az ellenzék is elfogad. A testület az utolsó pillanatig, még szerda reggel is ülésezett, de nem jutott eredményre.

Hennagyij Vasziljev, a munkacsoport vezetője az ellenzéket tette felelőssé a kompromisszumkészség teljes hiánya miatt. Szerinte az ellenzék nem hajlandó elfogadni a büntetés letöltésének szüneteltetését a külföldi gyógykezelés időtartamára, hanem Timosenko azonnali feltételes szabadon bocsátását követeli.

Arszenyij Jacenyuk, a bebörtönzött volt miniszterelnök mögött álló Haza párt frakcióvezetője viszont kijelentette, hogy épp a kormányzó Régiók Pártja akadályozza az Ukrajna európai uniós társulásához szükséges törvények elfogadását.

Vitalij Klicsko, az UDAR párt vezetője azt mondta: ha meghiúsul a társulási megállapodás aláírása a hónap végén, azt majd egy új államfő hozza tető alá, így utalva Viktor Janukovics elnök személyes politikai felelősségére.

A napirenden még három, az EU-társulást érintő előterjesztés szerepelt, két javaslat az ügyészségi törvény és egy a parlamenti választásokról szóló jogszabály módosításáról. Ezeket az indítványokat az illetékes bizottságoknak nem sikerült szavazásra előkészíteniük a beérkezett rengeteg módosító javaslat miatt.

A parlamenti ülésen ott volt az Európai Parlament két különmegbízottja, Pat Cox és Aleksander Kwasniewski, akik az ukrán hírforrások szerint szerda este tesznek jelentést, amelynek alapján az EU eldönti, hogy megköti-e a társulási megállapodást Ukrajnával.

Timosenko ügyének rendezéséről a múlt hónap közepe óta tart a vita az ukrán parlamentben. Több javaslat készült, de egyik sem kapta meg mindkét oldal támogatását. Janukovics nem részesíti elnöki kegyelemben Timosenkót, hanem a parlamentnek áttolta a feladatot: ha a törvényhozás az asztalára tesz egy törvényt, amely lehetővé teszi a volt kormányfő külföldi gyógykezelését, aláírja azt.

Julija Timosenkót 2011 őszén ítélték hét évi börtönbüntetésre hivatali visszaélés vádjával a 2009-ben miniszterelnökként aláírt orosz-ukrán gázmegállapodásért. Jelenleg fogvatartottként a harkivi vasutaskórházban kezelik a megromlott egészségű politikust, aki beleegyezett, hogy Németországban folytassák gyógykezelését.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!