Ferenc antitézise, az első afrikai vagy ázsiai egyházfő, Erdő Péter – ki lehet az új pápa?
A bonyolult egyházi viszonyoktól a feje tetejére állt világpolitikáig számos ok miatt a szokásosnál is bizonytalanabb, hogy a sok esélyesből ki követi a múlt héten elhunyt Ferenc pápát Szent Péter trónján.
Morto un papa, se ne fa un altro – szól az olasz közmondás, amely szabad fordításban: ha meghal a pápa, csinálnak másikat. Vagyis Krisztus földi helytartója sem pótolhatatlan, sőt a közel 1,4 milliárd katolikus hívővel a világ legnagyobb egyháza az évszázadok óta kialakult rituálék keretei között a lehető leghamarabb igyekszik gondoskodni az utódról. Miközben sok tízezren vettek végső búcsút a húsvéthétfőn meghalt és a vatikáni Szent Péter-bazilikában felravatalozott Ferenc pápától, akit a világ számos vezetőjének jelenlétében szombaton helyeztek örök nyugalomra a római Santa Maria Maggiore-bazilikában, a bíborosok már javában folytatták az informális konzultációkat arról, kit tartanának a legjobb pápának.
Egyúttal megkezdődtek az általános kongregációk is, amelyeken mód van arra, hogy a kardinálisok megvitassák az egyház jövőjével kapcsolatos kérdéseket és a jövendő pápával szembeni elvárásokat, mielőtt május 7-én megkezdődik a pápaválasztó konklávé. Ilyenkor az egyházi és politikai köröktől a fogadóirodákig folynak a találgatások, de mint Philip Shenon, a modern egyházon belüli harcokról idén megjelent, Jézus sírt című könyv szerzője mondta, nincs egyértelmű favorit. Ferenc vagy II. János Pál sem volt az esélyesek között, utóbbi aztán az egyház történetének harmadik leghosszabb ideig uralkodó pápája lett.