szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Lövöldözés és detonációk zaja hallatszott órákon keresztül csütörtök reggel a Közép-afrikai Köztársaság fővárosának több kerületében.

Az országot irányító muzulmán fegyveresek és az ellenük lázadó keresztény harcosok közötti újabb összecsapások néhány órával azelőtt törtek ki, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsa várhatóan felhatalmazást ad Franciaországnak 1200 katona küldésére az afrikai országba.

Laurent Fabius francia külügyminiszter azt mondta, hogy a támogató misszió pár napon belül megkezdődhet.

Franciaország november végén jelentette be, hogy további katonákat akar küldeni a Közép-afrikai Köztársaságba körülbelül hat hónapra az Afrikai Unió erőinek támogatására, és erről határozattervezetet nyújtott be a BT-ben. A 2500-3500 fős misszió megindításáról csütörtökön szavaznak a tanácsban.

A Közép-afrikai Köztársaságot a Séléka szövetség lázadóiból megalakult kormány irányítja azóta, hogy márciusban több ezer fegyveresük megszállta Banguit, eltávolították a hatalomból Francois Bozizé államfőt, és az elnöki tisztséget a lázadók koalíciójának vezetője, Michel Djotodia vette át.

A hatalmon lévő Séléka tagjai rendszeresen követnek el rémtetteket Banguiban: gyilkolnak, nőket erőszakolnak meg, kirabolják a segélyszervezeteket és az árvaházakat. A súlyos jogsértések miatt vidéken pár hónapja keresztények saját fegyveres mozgalmat hoztak létre. Ennek tagjai többnyire falusiak, akik vadászpuskákkal és bozótvágó késekkel próbálják közösségeiket megvédeni a Séléka támadásaitól, de harcosaik számos vérengzést is elkövettek muzulmán civilek ellen.

A halottak számát lehetetlen megbecsülni. A Közép-afrikai Köztársaság az egyik legszegényebb ország a világon, hosszú ideje semmiféle törvény nem szabályozza a működését. A francia külügyminiszter nemrég arra figyelmeztetett, hogy az ország "a népirtás határán" áll.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!