Nagy Gábor
Nagy Gábor
Tetszett a cikk?

A phenjani állami televízió állóképeket mutatott hétfőn arról, hogy Kim Dzsong Un észak-koreai vezető kegyvesztett nagybátyját egyenruhás őrök kivezetik a Koreai Munkapárt politikai bizottságának tanácskozásáról. Miként lesz valaki ripacsból egy diktátor veje, majd többszöri kegyvesztettség után az ország második embere, hogy aztán akkorát zuhanjon, mint még soha. Csang Szong Tek portréja.

Újra megnézhették az észak-koreaiak az állami tévé múlt szombati műsorán azt a dokumentumfilmet, amelyet októberben kilenc alkalommal láthattak, azóta viszont egyszer sem. Ismét figyelemmel követhették, amint az ország ifjú vezére, Kim Dzsong Un laktanyát látogat, ahol a katonák kitörő örömmel fogadják. Ezúttal viszont az államalapító nagyapja, Kim Ir Szen egykori fiatal önmagára hasonlító Kim kíséretében már nem volt ott nagybátyja, a 67 éves Csang Szong Tek. A dokumentumfilmet ugyanis újravágták, és eltüntették belőle a rendszer második emberének, és a 30 éves vezér hatalmát régensként támogató személyiségnek tartott Csangot. Észak-Korea rutinosan él az orwelli módszerrel, a kegyvesztetté vált politikusokat visszamenőleg is kiretusálják az ország történelméből.

MTI / AP / An Jang Dzsun

A térséget jól ismerő Christopher Hill, az Egyesült Államok volt dél-koreai nagykövete már akkor megjósolta, hogy Csang sorsa a félreállítás lesz, amint Kim konszolidálja a hatalmát, amikor a 2011 decemberében elhunyt apjától, Kim Dzsong Iltől átvette az ország irányítását a harmadik, legkisebb fia. Észak-Koreát ugyanis 1948 óta csak a kommunista Kim-dinasztia tagja vezetheti, és a szélsőséges személyi kultuszt ápoló rendszerben nincs helye a vezér semmilyen vélt vagy valós riválisának. Kim Dzsong Il trónörökössé válását is segítette az ő nagybátyja, akinek három évtizede ugyanaz lett a sorsa, mint most Csangnak: eltűnt a szem elől, amikor már nem volt szükség rá.

Az első száműzetés

Csang 1946-ban, különösebb politikai pedigrével nem rendelkező családban született, s azt, hogy ilyen magasra kapaszkodott, annak köszönhette, hogy jól nősült. A phenjani Kim Ir Szen egyetemen a tanulást nem vitte túlzásba, inkább a természetesen forradalmi darabokat előadó színjátszó körben jeleskedett, és tehetségesen tangóharmonikázott. Bohém egyénisége megtetszett Kim Ir Szen idősebb lányának, Kim Kjong Hujnak, ám a szigorú apa rossz szemmel nézte kapcsolatukat, Csangot nem tartotta érdemesnek arra, hogy a családjába fogadja. A fiatalembert ezért egy vidéki egyetemre, majd Moszkvába száműzték, de a Kim-lány makacs volt, és győzött a szerelem, 1972-ben egybekeltek.

Az ország első famíliájába beházasodás elindította Csang karrierjét a Koreai Munkapártban, ám hogy ne érezze magát túl szerencsés flótásnak, az 1970-es évek végén egy vidéki acélgyárba száműzték. Észak-Koreában bevett gyakorlat a káderek mozgatása, hogy aki kiesik az éppen uralkodó Kim kegyéből, érezze: sorsa kizárólag a vezértől függ, és ha visszakerül, még hálásabb és lojálisabb legyen. Így érezhetett Csang is, aki az 1980-as évek közepén újra fontos pártfeladatokat kapott, 1992-ben pedig a központi bizottság tagja lett.

AFP / Ministry of Unification

A csillaga Kim Ir Szen 1994-es halálát követően tovább emelkedett, hiszen az őt mindig gyanakodva néző apósa helyett a sógora, Kim Dzsong Il irányította az országot. 2002-ben, amikor az egymással az 1953-as tűzszünet óta technikailag hadban álló két Korea között addig példátlanul barátságos viszony volt, Csang egy északi delegáció tagjaként Szöulba látogatott. Igyekeztek elkápráztatni a Samsung központjában, utazott a szöuli metrón – amelynek minden állomása óvóhelyként szolgálna egy esetleges északi támadáskor –, és megfordult a déli főváros felkapott Gangnam negyedének egyik csillogó-villogó bevásárlóközpontjában is. Politikai súlyára pedig az utalt, hogy a delegáció többi tagját ő bátorította, hogy az éjszakába nyúlóan mulatozzanak – a hírek szerint sem Csang, sem a felesége nem veti meg az alkoholt –, márpedig az ilyen iránymutatás a konfuciánus szenioritási elvet követő koreaiak körében mindig a társaság legidősebb tagjának az előjoga, és Csang nem volt az.

A második eltűnés

Talán azért, mert elszaladt vele a ló, és Kim Dzsong Il attól tartott, a fejére nő, röviddel a hazatérése után Csang újra eltűnt, és azóta tartja magát a híresztelés, hogy egy átnevelő táborban verték ki a fejéből a szöuli élményeket. 2006 elején tért vissza, amiről az észak-koreaiak onnan értesültek, hogy elkísérte a repüléstől irtózó, saját különvonatával utazó Kim Dzsong Ilt Kínába. Csang rövidesen megkapta a rendőrség, a titkosszolgálat és a bíróságok fölötti pártellenőrzést, és 2010-ben a 24 milliós ország 1,2 milliós hadseregét irányító állami katonai bizottság alelnöke lett – a testület mindenkori vezetője az éppen a vezéri poszton lévő Kim volt.

 A befolyása azt követően nőtt meg, hogy Kim Dzsong Il 2008 augusztusában szélütést kapott, majd a következő évben trónörökösének a harmadik fiát jelölte meg, Csangot és feleségét – aki az első nőként Észak-Korea történetében négycsillagos tábornoki sarzsit kapott, katonai múlt nélkül – pedig az ifjonc támogatásával bízta meg. Kim Dzsong Il egyre ritkuló laktanya- és üzemlátogatásain rendre feltűnt Csang, a neje pedig afféle First Ladyként mutatkozott özvegy bátyja mellett.

AFP / Ministry of Unification

Maga Csang Kim Dzsong Il ravatalánál mutatkozott először tábornoki uniformisban, és a temetésen az ifjú Kim mögött lépdelt, ami kijelölte a helyét a hierarchiában. Mindig a rendszer híve volt, és ugyan dél-koreai hírszerzési értesülések szerint sorozatos nőügyei miatt elhidegült a feleségétől – Párizsban tanuló lányuk pedig 2006-ban, 29 éves korában alkohollal és gyógyszerrel öngyilkosságot követett el, mert a szülei állítólag nem fogadták el kapcsolatát a barátjával, és hazarendelték –, ám a politikai szövetség fennmaradt közöttük. Ez segítette hozzá Csangot – akinek egy fia is van –, hogy tavaly augusztusban Kínában addig csak Észak-Korea vezetőjének kijáró hivatalos fogadtatásban részesüljön. Találkozott Hu Csin-tao akkori kínai pártfőtitkár-államfővel és Ven Csia-pao miniszterelnökkel, és tárgyalt két észak-koreai különleges gazdasági övezet pekingi segítséggel történő létrehozásáról.

Innen már nincs visszaút

A pályája zenitjén állt, és talán ez lett a veszte. Állítólag kínai módra gazdasági reformokat sürgetett az egypártrendszer fenntartása mellett, s a hadsereg és a párt hatalmi harcában az utóbbi mellé állt. A Szabad Ázsia rádió értesülései szerint az ő érdekeltségébe tartozott az a két phenjani luxusüzlet, ahol az ország elitje olyan amerikai divattervezői ruhákat vehet, amelyek árából egy négyfős észak-koreai átlagcsalád három évig élhetne. A hírek arról szólnak, hogy novemberben két beosztottját korrupció gyanújával kivégezték, az ő és a Kim-család titkait ismerő pénztárnoka pedig még szeptember végén vagy október elején Kínába szökött, és ott dél-koreai védelem alatt áll.

A szöuli újraegyesítési minisztérium az északi vezetés erőviszonyait abból próbálja kitalálni, ki hányszor mutatkozik a vezérrel nyilvánosan. Csang esetében tavaly 106, az idén azonban csupán 52 alkalmat striguláztak. A legutolsót október 10-én, és Csangot azóta nem látták az állami tévé tudósításaiban, hogy november 6-án Inoki Kandzsit, a birkózóból lett japán politikust fogadta, mint Észak-Korea sportéletének irányítója. Illetve utána már csak hétfőn, amikor a phenjani állami televízió állóképeket mutatott arról, hogy egyenruhás őrök erő alkalmazásával elvitték a Koreai Munkapárt politikai bizottságának tanácskozásról. Mindez azután, hogy előző nap hivatalosan is megerősítették, hogy minden tisztségéből menesztették, mert "bűncselekmények sorozatát" követte el.

És nem is hagyták túl sokat találgatni a koreaiakat. A KCNA állami hírügynökség jelentése szerint Dzsang "ideológiailag elhajlott, a kapitalista életmód befolyása alá került, elegáns éttermekbe járt, kaszinókban költötte az ország birtokában lévő külföldi valutát, a tengerentúlon kezeltette magát egészségügyi problémáival, rossz gazdasági döntéseket hozott, elkótyavetyélte az ország értékeit, kenőpénzt fogadott el, szeretőket tartott, kábítószert fogyasztott, és ellenforradalmi csoportot vezetett". Azt nem közölték, hogy őrizetben van-e, vagy hogy eljárást indítottak-e ellene. 

Azt pedig, hogy ki léphet a helyére, abból lehet majd megtudni, hogy az apja halálának második évfordulójára tervezett december 17-ei megemlékezésen ki áll a legközelebb Kim Dzsong Unhoz.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!