szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Valós időben folynak a legborzasztóbb erőszakcselekmények a Közép-afrikai Köztársaságban – közölte az ENSZ emberi jogi főbiztosa. Az ENSZ megfigyelői által összegyűjtött bizonyítékok azt támasztják alá, hogy az egyik helyi keresztény milícia tagjai muzulmán férfiakat, nőket és gyerekeket csonkítottak meg a meggyilkolásuk előtt és után.

A legszörnyűbb erőszakcselekményeket követik el egymással szemben a keresztények és a muzulmánok a Közép-afrikai Köztársaságban - hívta fel a figyelmet hétfőn Genfben az ENSZ emberi jogi főbiztosa. A válság sújtotta országban eközben megválasztották az új ideiglenes államfőt.

Navi Pillay példaként említette a célzott gyilkosságokat, a kivégzéseket, a tömeges csonkításokat és az emberek erőszakos elhurcolását. A főbiztos az ENSZ Emberi Jogi Tanácsának az afrikai országban uralkodó helyzet miatt összehívott ülésén adott hangot aggodalmának. Pillay elmondta, hogy az ENSZ megfigyelői által összegyűjtött bizonyítékok között olyan "fényképeket és tanúvallomásokat" találni, amelyek azt támasztják alá, hogy az egyik helyi keresztény milícia, az Antibalaka tagjai muzulmán férfiakat, nőket és gyerekeket csonkítottak meg a meggyilkolásuk előtt és után. Hozzátette, hogy Banguiban, az Ali Baboló-i nagymecsetben több ilyen csonkított holttestet találtak. A főbiztos megjegyezte, hogy bár a Michel Djotodia ideiglenes közép-afrikai államfő január 10-i távozását követő néhány napban csökkent az erőszak, az utóbbi napokban ismét fellángolt. Pillay a legsürgetőbb feladatok között említette: a vallási közösségek közötti erőszak beszüntetését és a felekezetek közötti megbékélést segítő intézkedések foganatosítását. Az ENSZ főbiztosa ezenkívül annak fontosságát hangsúlyozta, hogy a közép-afrikai államban mielőbb megszűnjön a hatalmi űr és átvegye az irányítást egy legitim hatóság.

Az ország parlamentje hétfői ülésén a bangui polgármester, Catherine Samba-Panza személyében megválasztotta az új ideiglenes államfőt. A posztért nyolc jelölt versenyzett, Samba-Panza végül a második fordulóban győzedelmeskedett Desire Kolingba korábbi elnök fia felett.

Djotodia lemondását a nemzetközi közösség szorgalmazta, mert szerinte a politikus nem tudott véget vetni az országban tomboló vallási erőszaknak. A muzulmán vallású elnök tavaly márciusban került hatalomra, amikor a keresztény Francois Bozizé államfő hatalmát megdöntötte a Séléka muszlim lázadó szövetség. Az egykori francia gyarmaton december 5-én véres összetűzések törtek ki a Séléka fegyveresei és az ellenük fellázadt keresztény harcosok között.

Ban Ki Mun hétfőn "azonnali és összehangolt" akcióra szólított fel a Közép-afrikai Köztársaságban. Az ENSZ-főtitkár üzenetét Michael Moeller, az ENSZ genfi igazgatója olvasta fel az emberi jogi tanács ülésén.  

Az Európai Unió (EU) külügyminiszterei hétfői brüsszeli tanácskozásukon megállapodtak abban, hogy katonai missziót küldenek a válság sújtotta országba, támogatva az ott állomásozó francia és afrikai erőket.

A 4,6 milliós Közép-afrikai Köztársaságban kialakult konfliktus nyomán már több mint ezren vesztették életüket, közel egymillióan kényszerültek otthonuk elhagyására, s a lakosság 60 százaléka szorul sürgős humanitárius segítségre.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!