Vlagyimir Csizsov orosz újságíróknak nyilatkozott a jövő keddre tervezet EU-orosz csúcstalálkozóval kapcsolatos kérdésekről.
Az orosz nagykövet azt is bejelentette, hogy Anatolij Janovszkij orosz energetikai miniszter-helyettes és Dominique Ristori, az Európai Bizottság energiaügyi főigazgatója vezetésével megalakult az a munkacsoport, amelyet a Déli Áramlattal kapcsolatos jogi és műszaki kérdések rendezése érdekében kezdeményeztek.
Günther Öttinger, az Európai Bizottság energiaügyi biztosa és Alekszandr Novak orosz energetikai miniszter a múlt pénteken Moszkvában egyezett meg arról, hogy a Déli Áramlat európai földgázgázvezetékkel kapcsolatos jogi és műszaki kérdések rendezésére létrehozzák a csoportot.
Janovszkij orosz energiaügyi miniszter-helyettes hétfőn a Vedomosztyi című orosz lapnak azt nyilatkozata, hogy nincs szó a kormányközi megállapodások felülvizsgálatáról. A munkacsoport feladata, hogy megoldja: a gázvezeték az Európai Unió szabályozásának megfelelően, "normálisan működhessen".
A brüsszeli orosz nagykövet bírálta az Európai Bizottságot, amely szerinte "meglehetősen sokáig úgy tett, mintha semmit sem hallott volna Déli Áramlatról és aztán, amikor megkapta a kormányközi megállapodások másolatát egyes országoktól, közölte, hogy azok nem felelnek meg az Európai Unió harmadik energiacsomagjában lefektetett normáknak". Csizsov szerint van még idő arra, hogy megoldásra jussanak, a gázvezetéket 2016-ig építik. Az orosz misszióvezető az uniós harmadik energiacsomagot igának nevezte, amelyet úgymond az európai energetika nyakára helyeztek Brüsszelben. Emlékezetett arra hogy Moszkva álláspontja szerint a Déli Áramlat és más határokon átnyúló energetikai beruházások sem esnek az uniós szabályozás hatálya alá.
A 2009-ben Brüsszelben elfogadott harmadik energiacsomag az Európai Unió gáz- és árampiacának teljes liberalizálását írja elő, és megfosztja a Gazpromot, valamint más monopol szállítókat a gázszállításában élvezett előnyöktől.
Brüsszelben tavaly év végén jelentették be, hogy a bizottság az európai uniós joggal ellentétesnek tartja a Déli Áramlat megvalósításában résztvevő uniós tagállamok kormányai és Oroszország között született megállapodásokat és szükségesnek tartja azok felülvizsgálatát. Az érintett uniós tagállamok - Bulgária, Magyarország, Görögország, Szlovénia, Horvátország és Ausztria - ugyancsak tavaly decemberben, Brüsszelt hatalmazta fel az Oroszországgal való tárgyalásokra.
A Déli Áramlat földgázvezetéken a tervek szerint 2016 elejétől továbbítanák az orosz gázt Ukrajna elkerülésével Európa több országába, így Magyarországra is.