szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az eltűnt maláj gépen utazók rokonai közül többen felindultan vették tudomásul, hogy hozzátartozóik valószínűleg a tengerbe vesztek, mások pedig rosszul lettek. Bár már sejtik a maláj hatóságok, hogy merre tarthatott a repülőgép, amikor eltűnt, versenyfutás kezdődhet az idővel a roncsok felkutatásáért, mivel a gép fekete dobozának jeladója már nem sokáig bírja.

Orvosi segítségre szorult több gyászoló rokon Pekingben hétfőn, miután értesült arról, hogy a malajziai repülőgép szinte biztosra vehetőn az óceánba zuhant és a katasztrófának nincsenek túlélői. Néhány családtagot hordágyon vittek el a mentők.

A repülő 227 utasa közül 154-en kínaiak voltak, a járat Kuala Lumpurból Pekingbe tartott. A rokonok 17 napja őrlődtek kétségek között. Közülük félszázan egy pekingi szállodában összegyűlve várták hétfőn is a híreket a repülő utáni kutatásról. Az eddigi legbiztosabb információt hétfőn közölte a maláj miniszterelnök. Najib Razak élő tévéadásban jelentette be, hogy a műholdas adatok egy új, eddig nem alkalmazott elemzése azt mutatta, hogy a repülőgép az Indiai-óceánba csapódott Ausztráliától nyugatra olyan helyen, amelynek közelében nincs leszállásra szóba jöhető szárazföld, így "minden józan számítás szerint" már nincs remény túlélőkre.

AFP / Chaideer Mahyuddin

A pekingi szállodában az érintett családtagok zömére hisztérikusan hatott a bejelentés. Egy idős férfit, majd egy középkorú asszonyt hordágyon vittek el a mentők. Akadt, aki dührohamot kapott a sajtó munkatársai miatt. Egy férfi belerúgott egy tévétársaság operatőrébe azt üvöltve, hogy agyonveri, ha nem hagyja abba a filmezést. A biztonsági őröknek kellett közbelépniük. Mindazonáltal volt, aki higgadtan viselte a gyászhírt. "Elfogadjuk a tragédiát. Ilyen a sors" – mondta Selamat Omar, akiknek 29 éves, repülőmérnök fia utazott a járaton.

Bár a műholdadatok új elemzése nagy valószínűséggel választ ad arra, hogy hol járt szerencsétlenül a repülő, továbbra is megválaszolatlan, hogy miért. Najib Razak hétfői sajtótájékoztatóján azt ígérte, hogy kedden újabb részletekkel szolgál, de ezek vélhetően nem sorsdöntőek.

Közben tovább folyik a kutatás a gép roncsa után, ellenőriznek több olyan tárgyat, amely akár a repülő darabja is lehet. Mivel a korábban roncsnak vélt objektumok mindegyike vaklármának bizonyult, nagyobb reményt ad kézzelfogható eredményre Chris Budde, az Egyesült Államok flottatisztje bejelentése. Budde közölte, hogy a térségbe irányítják az amerikai haditengerészetnek azt a berendezését, amely képes megtalálni a tenger mélyén is a repülőgépek fekete dobozát. Ez a műszer hatezer méter mélyről érkező jeleket is képes fogni, ugyanakkor csak lassan lehet vele haladni a felszínen a pontosság végett.

Kérdéses, hogy elég lesz-e a kutatáshoz a jeladó energiatápja adta idő, mivel az átlagosan 30 nap, a gép pedig március 8-án tűnt el. Ha nem – brit szakértők szerint –, akár évekbe is beletelhet, míg meglelik a roncsot, de az sem kizárt, hogy sohasem találják meg.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!