Steinmeier szerint "visszataszító" az EBESZ-es túszok mutogatása

A német külügyminiszter azonnali cselekvést követel Moszkvától a Kelet-Ukrajnában elfogott EBESZ-megfigyelők kiszabadulása érdekében.

  • MTI MTI
Steinmeier szerint

A német külügyminiszter felszólította Oroszországot vasárnap, hogy gyakoroljon nyomást a kelet-ukrajnai szeparatistákra annak érdekében, hogy az EBESZ-tagállamok által delegált és péntek óta fogva tartott valamennyi megfigyelő mihamarabb visszanyerje szabadságát.

Frank-Walter Steinmeier közleményében egyúttal "visszataszítónak" nevezte azt, hogy a szlovjanszki szeparatisták bemutatták a sajtónak a foglyul ejtett nemzetközi katonai megfigyelőket. A külügyminiszter szerint a foglyok nyilvános közszemlére tételével súlyosan megsértették az érintettek emberi méltóságát.

Egy svéd állampolgárságú megfigyelőt - cukorbetegségére való tekintettel - nem sokkal korábban szabadon engedtek a szakadárok

Laurent Fabius francia külügyminiszter egy tv-interjúban arról az aggodalmáról beszélt, hogy Ukrajna "beláthatatlan következmények felé sodródhat". "A helyzet nagyon aggasztó. (...) Szó sem lehet arról, hogy háborút kezdjünk Oroszország ellen, ennek nincs értelme. Fel kell hívni a feleket - különösen az orosz és oroszbarát oldalon - arra, hogy számolják le a konfliktust" - mondta Fabius a TV5 Monde televízióban.

A francia tárcavezető megerősítette, hogy hétfőn Brüsszelben a 28 EU-tagállam diplomatái ismét Moszkva-ellenes szankciókról fognak tanácskozni. "Az amerikaiak hamarosan újabb büntetőintézkedéseket jelentenek be, és ha a helyzet még tovább romlik, a szankciók harmadik körére is sor kerülhet" - figyelmeztetett Fabius.

 

Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

A két évvel ezelőttinél is durvább aszály néz ki idén, az őszi vetés hamarabb ért be, a tavaszi kultúrák „nagyon rossz állapotban vannak”, ha nem jön eső, nagy terméskiesések lehetnek a kukoricában. A kormány most leginkább az öntözéssel kampányol az aszály ellen, kár, hogy ez a hazai termőterületek alig több mint 2 százalékán érhető el.