szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Meghalt egy kísérleti gyógyszerrel kezelt ebolás férfi Libériában. Három beteg kapott a szerből, köztük ő. Javulni kezdett az állapotra, aztán hirtelen rosszabbra fordult – mondta hétfőn Lewis Brown libériai tájékoztatási miniszter.

A világon mindössze hat embert kezeltek eddig a ZMapp nevű kísérleti szérummal, közülük hármat Libériában. Afrikában ők voltak az egyedüliek, akik ezt a gyógyszert kapták. A kísérleti szerrel kezelt másik két libériai fertőzött állapotáról nincsenek friss hírek, két amerikai ebolás beteget viszont nemrég kiengedtek a kórházból, miután a kezelés után gyógyultnak nyilvánították őket.

A gyógyszer hatékonysága egyelőre nem bizonyított. Egészségügyi szakértők mindenesetre rámutattak, hogy a két amerikai fertőzöttet egy atlantai kórházban kezelték, ahol öt szakorvos és huszonegy nővér felügyelte a gyógyulásukat. Nyugat-Afrikában ezzel szemben sok esetben még a legalapvetőbb orvosi felszerelések is hiányoznak.

Hivatalos adatok szerint eddig több mint ezernégyszázan haltak meg az ebolajárványban Guineában, Libériában és Sierra Leonéban.

Ez a legsúlyosabb ebolajárvány a vírus körülbelül negyven évvel ezelőtti megjelenése óta. A kór februárban Guineában kezdett terjedni, és azóta Nigériában, Sierra Leonéban és Libériában is megjelent.

A betegség vérrel és más testnedvvel terjed. A tünetek közé tartozik egyebek mellett a hirtelen felszökő láz, hasmenés, hányás és bizonyos esetekben belső vérzés. A vírus hatására összeomlik a szervezet véralvasztó képessége, fellép az elvérzés veszélye. Az ebolavírust a Kongó egyik mellékfolyója után nevezték el, ahol 1976-ban felfedezték a kórokozót.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!