szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Hétfőn szavaz előzetesen a washingtoni szenátus az új budapesti amerikai nagykövetjelöltről, majd kedden lesz a zárószavazás. Colleen Bradley Bellt 2013 novemberében jelölte a posztra Barack Obama. Az előző nagykövet, Eleni Tsakopoulos Kounalakis július 20-án távozott posztjáról. Ha Bradley jelölését jóváhagyja a szenátus, 2015 januárjában érkezhet meg Budapestre – írja a Népszava.

Magyarországra a rendszerváltás óta nem hivatásos, hanem úgynevezett „politikai kinevezett” nagykövetet delegál az Egyesült Államok.

Mivel a magyar-amerikai kapcsolatokban ritkán akadtak zökkenők, Magyarország megbízható szövetségesnek, Budapest pedig kedvelt állomáshelynek számított, a profi diplomaták helyett rendre jelentős kampánytámogatók, komoly adománygyűjtők érkeztek ide – olvasható a cikkben.

Eleni Tsakopoulos Kounalakis tavaly júliusi távozása idejére azonban már jócskán halmozódtak a feszültségek. Hillary Clinton 2011-es budapesti látogatásán személyesen, majd levélben fejezte ki aggodalmait a magyar demokráciát érintő problémákkal kapcsolatosan. Szóvá tette a fékek és ellensúlyok rendszerének leépítését, kifejezte aggodalmát a bírói függetlenség hiánya, a vallás- és a sajtószabadság sérelme miatt. Később a nagykövet szóbeli jegyzéket adott át erről a magyar kormányfőnek.

Kounalakis távozásakor többször felvetődött, hogy a kapcsolatok állása miatt a Fehér Ház megfontolhatná egy profi karrierdiplomata akkreditálását Budapestre.

Az Obama-kormány választottja végül a 47 éves, férjével és négy gyermekével Los Angelesben élő Colleen Bradley Bell lett. Bellt főként a világ legnézettebb szappanoperájaként számon tartott Gazdagok és szépek (The Bold and the Beautiful) producereként ismerik, a sorozatot férje, Bradley Bell szülei indították útjára.

A nagykövetjelölt egykor a virginiai Sweet Briar College-ban politikatudományokból és közgazdaságtanból diplomázott, tanult a skóciai St. Andrews Egyetemen is. Bell kiterjedt társadalmi tevékenységet vállal. A Los Angeles-i Szépművészeti Múzeum igazgatótanácsának tagja, Obama a washingtoni Kennedy Központ egyik kurátorává nevezte ki. Klímaügyekben is aktív.

A The New York Times szerint 2011-ben és 2012-ben több mint 1,2 millió dollár adományt szedett össze, Obama újraválasztási kampányának így az egyik legeredményesebb adománygyűjtője volt.

Ha a szenátus megszavazza, Bell lesz a rendszerváltozás utáni negyedik női amerikai nagykövet Budapesten.

Rosszul sikerült a bizottsági meghallgatás

A szövetségi felsőház Bell-lel együtt a Buenos Aires-i amerikai képviselet élére szánt Noah Mamet személyéről is szavaz.

A The Washington Post korábban azt írta, hogy jelölésük kérdésének napirendre tűzése azt jelenti: Harry Reid, a szenátusi többség leköszönő vezetője valószínűleg bízik abban, hogy a két nagykövetjelölt megkapja a megerősítéshez szükséges 51 szavazatot.

Nem világos ugyanakkor, hogy mi lesz az oslói nagykövetnek szánt szállodaipari vállalkozó, George Tsunis sorsa. A külügyi bizottsági meghallgatásán olyan gyengén szerepelt ugyanis, hogy több demokrata szenátor is jelezte: ellene fog szavazni.

A The Washington Post szerint Bell, Mamet és Tsunis együtt jelképezik azt a problémát, hogy politikai kampányadományozók zsíros diplomáciai posztok birtokosai lehetnek, miután csúnyán botladoztak a bizottsági megerősítési meghallgatáson.

A lap emlékeztetett: Bellnek nehézséget okozott meghatározni, hogy az Egyesült Államoknak milyen stratégiai érdekei vannak Magyarországon, Mamet pedig elismerte, hogy még sohasem járt Argentínában. Bell jelölését egyébként a demokrata többségű szenátusi bizottság még februárban jóváhagyta, amit a szenátus plenáris ülésének is meg kell erősítenie.

John McCain republikánus szenátor a The Wall Street Journal című napilapban március elején azt javasolta, hogy a szövetségi felsőház utasítsa el az oslói, a budapesti és a Buenos Aires-i nagykövetjelölteket.

A három politikai adománygyűjtő jelölése ráadásul nemcsak kongresszusi, hanem szakmai körökben is vihart kavart. A 16 ezer aktív és nyugállományú amerikai diplomatát tömörítő Amerikai Külszolgálati Egyesület vezetősége ugyancsak március elején perrel fenyegette meg a külügyminisztériumot, ha az nem bocsátja rendelkezésére az új nagykövetjelöltek alkalmasságát igazoló okmányokat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!