szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Németországban Angela Merkel kancellár budapesti látogatásával kapcsolatban közölt írást a konzervatív Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) és a Die Welt, a Spiegel Online és a ZDF közszolgálati televízió hírportálja is.

A FAZ az online kiadásában közölte Stephan Löwenstein tudósítását a vasárnapi budapesti tüntetésről Kancellár asszony, ez nem vicc! címmel.

A szerző szerint a demonstráción éppen annyira egyértelműen jutott kifejezésre a kívánság az Orbán Viktortól való "megszabadulásra", amennyire bizonytalan maradt "a célhoz vezető út" felvázolása. Orbán ellenfelei számára jelenleg az egyetlen elérhető cél a kétharmados parlamenti többség megtörése, de ez is "inkább csak taktikai, és nem stratégiai" cél - tette hozzá. 

Úgy vélte, vannak tüntetők, akik szerint csak egy forradalom hozhat változást, a Kossuth téren rendezett demonstráció alapján viszont nem úgy tűnik, mintha forradalom készülődne, hiszen "polgári habitusú" emberek gyűltek össze, akik gondosan betartják a fűre lépni tilos feliratú táblák figyelmeztetését, és "valószínűleg Angela Merkel kancellár sem viszi el a forradalmat Magyarországra". 

A Die Welt Orbán Viktor kelet és nyugat között lavírozik című cikkében Boris Kálnoky úgy vélte, hogy Magyarország a következő hetekben "egy Oroszországgal folytatott új, nem is annyira hideg háború frontjai közé kerül". 

Merkel és Vlagyimir Putyin orosz elnök látogatásának időpontja Magyarország "kelet és nyugat közötti kötéltáncának jelképe" - tette hozzá, megjegyezve, hogy Orbán Viktort Putyin "egyik legszorosabb európai szövetségeseként tarják számon", bár a kormányfő magát "hídépítőnek" tartja. "Kérdés, hogy meddig lehet folytatni ezt a lavírozást" - emelte ki Kálnoky.

Szerinte Orbán ugyan elmélyítette az Oroszországhoz fűződő gazdasági kapcsolatot, de "állandóan ügyelt arra, hogy ne lépje át a határokat: a szakítást az EU-val elkerülte", így arra lehet számítani, hogy a kancellár látogatása idején "barátságosan mosolyog, egyetért a Moszkvával szemben megfogalmazott bírálatokkal, de végül mégiscsak a sajtát irányvonalát követi majd".

A kancellár látogatása az Oroszországgal és Törökországgal folytatott politika iránti magyar szolidaritás biztosítását célzó erőfeszítésként is értendő, ennek sikerét pedig az "útitáska tartalma" is befolyásolhatja, és míg Putyin várhatóan "csábító ajándékokkal" érkezik majd Budapestre, Merkel vélhetően csak "figyelmeztetéseket" ad át vendéglátójának - írta a Die Welt szerzője.

Az írás a Die Welt online kiadásában Merkel és Putyin Orbánért verseng címmel jelent meg.     

A Spiegel Online Keno Verseck Gyáva keleti politika című írását közölte, amely szerint Merkel látogatása "meglepő váltás" a Magyarországgal folytatott politikában, hiszen az utóbbi években nemigen akadt uniós kormányfő, aki felkereste Orbán Viktort, és eddig a kancellár is "határozottan elutasította" a budapesti vizit gondolatát.

A váltás háttere Orbán "hintapolitikája" Oroszország és az EU között - tette hozzá. Kifejtette, hogy a keleti nyitás politikájával összefüggésben Brüsszelben attól tartanak, hogy Budapest megbénítja a közösség Moszkva elleni szankciós politikáját.

A ZDF A kancellár nehéz budapesti látogatása címmel közölte Stephan Merseburger összeállítását, aki kiemelte, hogy Magyarországon "a fiatalok dühösek, a polgárok Oroszországtól tartanak és a kormányra a korrupció gyanúja vetül", Merkel így egy "forrongó országban" tesz látogatást.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!