szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Hétfő délutánra harmincegyre nőtt a bukaresti Colectiv klubban történt tűzvész halottainak száma, miután újabb ember halt bele a sérüléseibe. A szerencsétlenség egyik 22 éves túlélője blogjában írta le, mit is látott péntek este a helyszínen. Alex Teodorescu szerint tortákhoz használt tűzijátékok miatt keletkezett tűz a Goodbye to Gravity nevű underground együttes lemezbemutató koncertjén.

Gabriel Oprea, a román belügyi tárcát is vezető miniszterelnök-helyettes jelentette be hétfő délután, hogy 31-re nőtt a halottak száma. A Mediafax hírügynökség szerint az utolsó olyan ember halt bele sérüléseibe, akinek nem sikerült megállapítani a személyazonosságát.

A Bukarest belvárosában lévő Colectiv klubban október 30-án, péntek este ütött ki tűz. Az ott szórakozó több száz ember nem tudott idejében kimenekülni az egyetlen használható kijáraton: 26-an a helyszínen, öten pedig a kórházba szállításuk után meghaltak. 136 embert továbbra is égési sérülésekkel és füstmérgezéssel ápolnak a bukaresti kórházakban, közülük csaknem 30-nak az állapota életveszélyes.

„Egy rémálom, ami utánunk fog kúszni”

Egy 22 éves fiatalember, Alex Teodorescu is ott volt péntek éjszaka ott volt a Colectiv klubban. Neki nem esett baja, a tűzről blogjában írt.

A Goodbye to Gravity underground zenét játszó együttes lemezbemutató koncertjén meggyújtottak tortához való tűzijátékokat, az okozott tüzet – így tudja a fiatalember, aki szerint négy tűzijáték volt a helyszínen, kettő a színpad előtt, kettő pedig a terem tartóoszlopain.

A blogból az derül ki, hogy nem pirotechnikai mutatványról volt szó, hanem az együttes koncertjét akarták látványosabbá tenni a tűzijátékokkal.

A program felénél gyújtották meg ezeket, és az egyik tűzijáték lángra lobbantotta a terem hangszigetelését, ami a Colectivben szivacsból volt.

MTI / EPA

„Látok anyákat sírni és holttesteket, akiket fényvisszaverő öltözetű emberek raknak zsákokba” – idézte vissza az emlékeit Alex Teodorescu.

„Egy rémálom, ami utánunk fog kúszni, mindenki után, aki pénteken a Colectivben volt, október 30-án. Te, a külső szemlélő, lehet nem érted és jobbról –balról kritizálsz. Bűn, hogy meggyújtottak … Te esetleg bűnnek gondolnád, hogy meg akartál gyújtani egy tűzijátékot vagy egy gyufát? Én nem…” – fogalmazott.

Kezdetben senki sem pánikolt, az énekes megőrizte a nyugalmat, mert nagyon nyugodt hangon kért egy tűzoltó készüléket, hogy röviden megoldja a problémát. Az a készülék azonban nem jött – írta a fiatalember, aki felvetette: lehet, nem is volt ilyen készülék a szórakozóhelyen.

„Sokan azzal verik az asztalt, hogy a klub dolgai nem voltak jogilag rendben, nem voltak engedélyei. Őszintén… Szerintem Romániában az összes club/cég/színház/kávéház/iskola vagy bármi más 5 %-a (de lehet még annyi sem) felelne meg az előírásoknak, mert bezárhatnának” – jegyezte meg a romániai viszonyokkal kapcsolatban.

AFP / Andrei Pungovschi

Hozzátette, hogy a romániai szórakozóhelyek nagy részében nincs tűzoltórendszer, mert mindenki dohányzik, és a füst beindítaná a tűzvédelmi rendszert. Úgy látja, hogy nem lehet mindig azonnal a tulajdonosokat okolni, akik éppen csak kijönnek nullára, miután kifizettek minden adót és járulékot.

„És jól tudjuk, hogy mindannyian hibásak vagyunk… Mert elfogadjuk a tűzoltórendszer nélküli helyeket, és csak a legutolsó sorban foglalkozunk ilyen dolgokkal… Naponta elfogadja mindenki, mivel nem csak a „naplopók” járnak klubbokba, nem csak a fiatalok, nem csak az idősek, nem csak a felnőttek. Mindannyian figyelmetlenek  vagyunk, elnézzük… Beleértve engem is, téged is…” – fogalmazott.

Mérgező füsttel tölthette meg a termet az égő szivacs

Az ügyet az áldozatok nagy számárára hivatkozva átvette a legfőbb ügyészség a bukaresti kerületi vádhatóságtól. Tiberiu Nitu legfőbb ügyész szombaton azt mondta: a tragédia súlyosságára való tekintettel minősített emberölés gyanújával indít vizsgálatot ismeretlen tettes ellen. Az előre kitervelt emberölésért akár 25 éves börtönbüntetés is kiszabható. Mivel azonban a klub tulajdonosai esetében nem feltételezhető a szándékosság, őket gondatlanságból elkövetett emberöléssel gyanúsítják, amit egytől öt évig terjedő szabadságvesztéssel büntetnek.

Bár a holttestek nagy részét már átadták a családoknak, az igazságügyi orvostani intézet még nem adott ki jelentést arról, mi okozta az egyes áldozatok halálát. Az egyik boncolóorvos hétfőn azt közölte az Agerpres hírügynökséggel: egyelőre annyi bizonyosodott be, hogy a tragédia áldozatai a belélegzett füsttől és mérgező gázoktól szenvedtek mérgezést. A román hírtelevíziók által megszólaltatott szakértők szerint a klub hangszigetelésénél használt szivacs rendkívül mérgező, hidrogén-cianidot tartalmazó füsttel töltötte meg a helyiséget, amikor elégett.

Szombaton Raed Arafat belügyi államtitkár-helyettes közölte: a klubnak nem volt tűzrendészeti engedélye, a teremben nem voltak vészkijáratok. A román előírások szerint egy ekkora (több mint 400 négyzetméteres) teremnek hat kivilágított vészkijárattal kellett volna rendelkeznie, ezzel szemben egyetlen ajtaja volt. A mennyezetre sem építették be az előírt füstérzékelős automata oltóberendezéseket, sőt, a hangszigetelés - feltehetően takarékossági okokból - gyúlékony anyagból készült.

Médiajelentések szerint a Colectiv klub tulajdonosai egy 80 ülőhellyel rendelkező terem működtetésére kaptak egy évvel ezelőtt engedélyt a kerületi polgármesteri hivataltól. A törvény értelmében csak a 100 főnél nagyobb befogadóképességű vendéglátóhelyeknek kell külön tűzrendészeti engedélyt kérniük. A Colectiv klubban rendszeresen tartottak olyan koncerteket, amelyeken több százan vettek részt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!