szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Amerikai védelmi minisztériumi források szerint egy műhold a szombati tragédiával azonos időben és helyen erős hőhatást érzékelt, ami utalhat robbanásra. A robbanást bomba, de akár az üzemanyagtartály begyulladása is okozhatta – sok még a kérdés. Egy a biztos, hogy nem érte rakétatalálat a gépet.

Amerikai hatósági tisztségviselők szerint a műholdas felvételek nem támasztják alá azt a feltételezést, hogy rakétatalálat érte volna a Metrojet (korábban Kogalimavia) szombaton lezuhant gépét – írta az NBC News.

A hírportál ugyanakkor egy védelmi minisztériumi forrásra hivatkozva azt írta, hogy a légikatasztrófával megegyező időpontban és helyen egy infravörös műhold villanó hőnyalábot érzékelt. Amerikai titkosszolgálati elemzők szerint a hőhatást egy robbanás is okozhatta, ami lehet bombától, de történhetett az üzemanyagtartályban is.

Egy biztos, a műholdfelvételek nem adnak okot annak feltételezésére, hogy föld-levegő rakéta találhatta el az utasszállítót, ugyanis a műhold nyomon tudta volna követni egy rakéta hőpályáját.

A lapnak egy másik amerikai védelmi forrás is megerősítette, hogy a műhold egy villanást vagy robbanást érzékelt a Sínai-félsziget fölött a tragédia időpontjában. "A gép nagyon magasan esett darabokra, miközben valamiféle robbanás történt" – fogalmazott.

Mint arról beszámoltunk, sok a kérdés a tragédia körül. Számításba kell venni azt is, hogy ugyanezt az Airbus A321-et tizennégy évvel ezelőtt már összetörték leszállás közben. A komoly szerkezeti károsodást szenvedett repülőt kijavították, majd eladták.

A Metrojet Airbus A321-ese Sarm es-Sejkből Moszkvába tartott, amikor a Sínai-félsziget felett lezuhant. A gép utasai és személyzete – 224 ember – nem élte túl a katasztrófát. A helyi Iszlám Állam magára vállalta a történteket, szakértők szerint azonban a terroristák nem rendelkeznek olyan fegyverekkel, amelyek egy 10 kilométeres magasságban repülő gépet ki tudnának lőni. A Metrojet légitársaság hétfőn kizárta, hogy műszaki hiba vagy emberi mulasztás miatt zuhant volna le a repülő, a fekete doboz felvételeinek előzetes elemzése azonban nem utalt "külső behatásra", ami miatt – a légitársaság szerint – bekövetkezhetett volna a tragédia.

Az amerikai titkosszolgálatokat irányító kormányzati tisztviselő, James Clapper azt mondta: egyáltalán nincs bizonyíték arra, hogy terroristák műve lenne a gép zuhanása.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!