szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A The Times című tekintélyes konzervatív brit napilap azt kérte szombati felhívásában a brit választóktól, hogy voksoljanak a bennmaradásra az EU-tagságról jövő csütörtökre kiírt népszavazáson.

A lap Rupert Murdoch ausztrál-amerikai sajtómágnás globális sajtó- és médiabirodalmába tartozik, ugyanúgy, ahogy a legnagyobb olvasottságú és igen befolyásos brit bulvárlap, a The Sun, amely viszont minapi állásfoglalásban a kilépés mellett érvelt. A The Sun érvei szerint Nagy-Britanniának meg kell szabadulnia "a diktatórikus Brüsszeltől, mert ha az EU tagja marad, akkor néhány éven belül elnyeli ez a megállíthatatlanul terjeszkedő, német dominanciájú szövetségi állam".

Testvérlapja, a The Times azonban szombati szerkesztőségi felhívásában annak a véleményének adott hangot, hogy Nagy-Britannia kilépése alapjaiban ingatná meg az egész európai folyamatot, és ez ismeretlen, de valószínűsíthetően rémisztő következményekkel járna.

A háromhasábos, teljes újságoldalnyi állásfoglalás szerint igaz, hogy az Európai Uniót - világ legnagyobb kereskedelemi szerveződését - irányító intézményrendszer elősegíti az új tagállamok demokratikus átalakulását, de maga nem demokratikus módon működik, emellett beavatkozó és rövidlátó politikát folytat.

A Brexit-párt - vagyis a brit kilépésért kampányoló tábor - azonban a lap szerint feleslegesen "festette át a valóságot". Nem igaz ugyanis a Brexit-pártiak azon állítása, hogy Nagy-Britannia heti 350 millió fontot (140 milliárd forintot) fizet be az uniós költségvetésbe; a hivatalos adatok szerint a tényleges összeg 136 millió font.

Nem igaz, hogy az EU-migráció gyakorolja a legnagyobb nyomást a brit állami egészségügyi ellátórendszerre (NHS), a legnagyobb feszültségek forrása az idősödő brit társadalom és a kezelések egyre magasabb költsége.

Nem igaz az az állítás sem, hogy Törökország úton van az EU-csatlakozás felé. Recep Tayyip Erdogan török államfő egyre kisebb érdeklődést mutat a belépés iránt, és a török csatlakozás egyébként is legalább tizenöt évnyire van, de Franciaország és Németország még akkor is megvétózhatja - áll a The Times szombati állásfoglalásában.

A lap szerint azok, akik attól félnek, hogy Nagy-Britannia elveszíti az ellenőrzést saját sorsa felett, vonzónak találhatják az ellenőrzés visszaszerzésének gondolatát. A szuverenitás azonban - jóllehet értékes - soha nem abszolút. Minden szövetség és nemzetközi testület - köztük a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és a NATO -, amelyekhez Nagy-Britannia saját érdekében csatlakozott, megköveteli a szuverenitás valamilyen mértékű megosztását.

A The Times kitér a Brexit súlyos gazdasági következményeire figyelmeztető szakértőkre és nemzetközi pénzügyi intézményekre. A szerkesztőségi írás szerint a Brexit-táborban divatos a szakértői vélemények megvető elutasítása, ám a divat nem jó tanácsadó egy ilyen horderejű kérdés eldöntésében.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!