szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az amerikai elnök telefonon beszélt a török elnökkel kedden, és felajánlotta neki az Egyesült Államok segítségét a pénteki puccskísérlet hátterének feltárásában - közölte a Fehér Ház.

Barack Obama ezzel együtt mérsékletre szólította fel Recep Tayyip Erdogant a puccsért felelősnek tartott személyek üldözése kapcsán, és kérte, tartsa tiszteletben a demokratikus értékeket. Az Egyesült Államok nagyra értékeli a kapcsolatait Törökországgal és demokratikusan megválasztott kormányával - mondta.

Josh Earnest szóvivő szerint a két vezető megvitatta az Egyesült Államokban önkéntes száműzetésben élő Fethullah Gülen hitszónok helyzetét. Erdogan szerint Gülen állt a hatalomátvételi kísérlet mögött, és már korábban bejelentette, hogy kérni fogják kiadatását.

Fethullah Gülen
AFP / Zaman Daily / Selahattin Sevi

Earnest közölte, hogy a török kormány elektronikus formában "anyagokat" küldött az amerikai kormánynak Gülenről. Ezeket az adatokat elemzik az igazságügyi és a külügyminisztériumban. Amint Ankara bármilyen kiadatási kérelmet előterjeszt, azt megvizsgálják a két ország közötti kiadatási egyezmény rendelkezéseinek megfelelően.

Törökországban közben 50 ezerre nőtt péntek óta a puccskísérlet miatt a munkájából felfüggesztett vagy letartóztatott katona, rendőr, bíró és más közalkalmazott száma.

Erdogan hívei tüntetnek, halálbüntetést követelnek

Obama elnök két éve rendeletet adott ki a minimálbér emeléséről. Ez átlagban, szövetségi szinten a legkisebb órabért 7,25 dollárról 10,40 dollárra emelte. Elvben. A valóságban ugyanis az egyes államoknak nagy az önállóságuk a gyakorlati bevezetésben, ezért óriásiak az eltérések.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!