szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Több mint 100 képviselővel növelve meg frakciója létszámát, a kormányzó Egységes Oroszország párt háromnegyedes többséget szerzett a vasárnapi választáson a 450 fős Állami Dumában, az orosz szövetségi parlament alsóházában.

A 343 képviselői mandátumhoz jutott Egységes Oroszországnak legutóbb 2007 és 2011 között volt alkotmányos döntésekre is feljogosító minősített parlamenti többsége; a frakció akkor 315 főből állt. A most véget ért parlamenti ciklusban a kormánypártnak 238 képviselője volt, ami "csak" egy 53 százalékos abszolút többségre volt elegendő.

A választásra idén 14 párt tudott országos listát állítani, de közülük csupán az a négy érte el ismét a bejutáshoz és a frakcióalakításhoz szükséges 5 százalékos határt, amely az előző ciklusban is bejutott az alsóházba: az Oroszországi Föderáció Kommunista Pártjának 42, a jobboldali populista Oroszország Liberális Demokrata Pártjának 39, az Igazságos Oroszországnak 23 képviselője lesz az új összetételű dumában. Ez ugyan mindhárom politikai erő esetében kevesebb, mint korábban, ám a többi 10 párt még az állami támogatáshoz szükséges 3 százalékos küszöböt sem érte el.

AFP / Ria Novosti / Alexei Nikolsky

Az egyéni választókörzetekben elért eredmények alapján a nacionalista Haza (Rogyina) pártnak és a Civil Platformnak is lesz egy-egy mandátuma, valamint egy függetlenként indult jelölt is bejutott a dumába. A választási részvétel csak 47,84 százalékos volt, szemben a 2011-es 60,2 százalékkal.

Ilkka Kanerva finn képviselő, az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) választási missziójának különleges koordinátora kijelentette, hogy az idei választás átláthatóbb volt, mint az előzőek, ám a folyamatra még mindig a jogkorlátozások és a világos politikai választás hiányának árnyéka vetült.

Az EBESZ csaknem félezer emberével mintegy kétharmadát adta az összes nemzetközi megfigyelőnek. 10 nemzetközi szervezet és 63 ország összesen 774 fővel képviseltette magát ezúttal Oroszországban. Az EBESZ, eleget téve Kijev kérésének, nem küldött megfigyelőket az Ukrajnától több mint két éve elcsatolt Krím félszigetre.

Az előző, 2011-es orosz parlamenti választásokon a nemzetközi megfigyelők szerint sorozatban követték el a választási csalásokat. A felháborodás a Szovjetunió összeomlása utáni időszak leghevesebb utcai tömegdemonstrációihoz vezetett Oroszországban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!