szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A terv szerint a már most több mint 600 milliárd dollárból gazdálkodó haderő 54 milliárd dollárral kapna többet.

Sok republikánus párti kongresszusi tag ellenállásába is ütközik a demokratáké mellett Donald Trump amerikai elnök azon terve, amely szerint mintegy harmadával csökkentenék a külügyminisztérium és annak segélyezési hivatala költségvetését a védelmi kiadások javára - jelentették hírügynökségek.

Az elnök hétfőn jelentette be, hogy az említett területekről, valamint az oktatási, a környezetvédelmi, a tudományos kutatási szférától, a szegényeket támogató programokból átcsoportosítana összegeket a haderőre és a nyugdíjasok gazdasági biztonságának megőrzésére a jövő évi költségvetési tervben. A már most több mint 600 milliárd dollárból gazdálkodó haderő 54 milliárd dollárral kapna többet. Ennek finanszírozásához akár 37 százalékkal megkurtítanák a külügyminisztérium és a tárca segélyezési hivatalának (USAID) mintegy 50 milliárd dolláros éves költségvetését.

Több vezető kongresszusi tag is azt mondta a tervvel kapcsolatban, hogy a "puha hatalomnak" nevezett diplomácia és a külföldre szánt segélyek a haderővel együtt biztosítják a nemzetbiztonságot. Több vezető republikánus törvényhozó mind a szenátusban, mind a képviselőházban (a republikánusoknak mindkét házban többségük van) úgy nyilatkozott, hogy ezeket az elnöki terveket abszurdnak tartják, és valószínűleg nem fogják megszavazni. A költségvetési döntések megszavazásához mindkét házban egyszerű többség kell.

"A szövetségi költségvetés diplomáciai része nagyon fontos, ráadásul gyakran hatékonyabb felhasználását jelenti az adóbevételeknek" - jelentette ki Mitch McConnell, a szenátus republikánus többségének vezetője.

Marco Rubio floridai republikánus szenátor, a külügyi bizottság tagja azt írta a Twitteren: "A külföldre szánt segély nem könyöradomány, nagyon kis része a költségvetésnek, okosan kell elkölteni, de nagyon fontos az amerikai gazdaság és a nemzetbiztonság számára. Sokkal nehezebb lesz toborozni embereket arra, hogy terrorcselekményeket kövessenek el az Egyesült Államok ellen, ha tudják, hogy az Egyesült Államoknak köszönhetik puszta létüket. Amerikának nincs alternatívája a világon. Ha Amerika úgy dönt, hogy visszahúzódik a világból, akkor ki fog a helyébe lépni?" - tette fel a kérdést.

Lindsey Graham, a szenátus segélyezési albizottságának republikánus elnöke azt mondta: "Donald Trump javaslata halva született ötlet. Katasztrófa volna. Ha nem élünk a puha hatalom eszközével, akkor soha nem fogunk megnyerni egy háborút sem. Ami a legbosszantóbb, hogy ha valaki csökkenteni akarja a külügyminisztérium költségvetését, akkor nem érti, mi kell egy háború megnyeréséhez" - mondta Graham az MSNBC tévének.

Az ilyen irányú és horderejű költségvetési változtatás ellen emelt szót Trump elnöknél és a kongresszusi vezetőknél kedden levélben több mint 120 nyugalmazott tábornok is. Kijelentették, hogy a külpolitika alakításában a védelmi politikával egyenrangú a diplomácia.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!