szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A rakéta a Japán-tengerbe esett. Észak-Korea nemrég hajtott végre sikeres rakétatesztet.

Újabb rakétatesztet hajtott végre Észak-Korea. Az ázsiai diktatúra sorozatban hajtja végre rakétakísérleteit, célja az atomfegyver hordozására alkalmas ballisztikus rakéta kifejlesztése. A rakéta kialakítása mellett az atomtöltet lezsugorítása a másik nagy kihívás, az elemzők vélekedése megoszlik arról, milyen hamar tudja ezt megoldani a Kim Dzsong-Un. Az ország rakétaprogramjáról itt olvashat részletesebben.

A rakétakísérlet tényét megerősítette a Pentagon is. Dél-Korea sürgős biztonsági egyeztetés összehívását követeli.

Észak-Korea újabb rakétát lőtt ki, amely Japán partjaitól keletre csapódott a tengerbe, feltehetően a kizárólagos gazdasági övezetben - közölte pénteken Abe Sindzó japán kormányfő. Abe bejelentette, hogy összehívta a nemzetbiztonsági tanács ülését. Japán minden szükséges lépést megtesz az állampolgárai biztonságának szavatolására - tette hozzá. A kormányfő szerint nem elkerülhető, hogy növeljék a nyomást Phenjanra. Hozzátette, hogy a rakétateszt világosan megmutatta, milyen veszélyt jelent Észak-Korea számára.

A japán kabinet főtitkára, Szuga Josihide közölte, hogy a rakéta mintegy 45 percen át repült, mielőtt becsapódott a tengerbe. Egy japán védelmi illetékes szerint a rakéta által elért magasság vélhetően meghaladta a 3000 kilométert - jelentette az NHK japán televízió. Japán vezetők és a média arra következtetett, hogy feltehetően interkontinentális ballisztikus rakétát lőtt ki Észak-Korea.

Egyelőre nem érkeztek jelentések károkról vagy sebesültekről - közölte Szuga Josihide, aki elítélte a rakétakilövést. Hozzátette, hogy Tokió összeköttetésben áll Washingtonnal és Szöullal a rakétaindítás miatt, amelyet a szokásostól eltérően, az éjjeli órákban hajtottak végre. A Pentagon észak-koreai ballisztikus rakéta indítását észlelte, és további információkat gyűjt - közölte Jeff Davis, az amerikai védelmi minisztérium szóvivője.

A dél-koreai hadsereg egyesített vezérkarának tájékoztatása szerint a rakétát az észak-koreai Csagang tartományból lőtték ki a Japán-tengerbe (koreai nevén a Keleti-tengerbe) helyi idő szerint pénteken röviddel éjfél előtt. Az észak-koreai rakétaindításról azonnal tájékoztatták Mun Dzse In dél-koreai államfőt, aki összehívta a nemzetbiztonsági tanács ülését, mivel úgy ítélte meg, hogy nem világos a helyzet az észak-koreai rakétaprovokáció körül - mondta a Yonhap dél-koreai hírügynökségnek egy nevének elhallgatását kérő illetékes.

António Guterres ENSZ-főtitkár a rakétaindítás után felszólított minden felet, hogy tegyék meg a koreai-félszigeti feszültség csökkentéséhez vezető minden lépést, és térjenek vissza a tárgyalóasztalhoz - közölte Guterres szóvivője.

Észak-Korea július 4-én korábban hajtotta végre az első sikeres tesztet egy interkontinentális ballisztikus rakétával, amely az Egyesült Államok egyes területeit, így Alaszkát is képes lett volna elérni. Előzőleg több külföldi média jelentette, hogy Észak-Korea valószínűleg újabb közepes hatótávolságú vagy interkontinentális rakétakísérletre készül.

Az ENSZ Biztonsági Tanácsának több határozatát is megsértő rakétakísérlet után Kim Dzsong Un észak-koreai vezető júliusban további kísérleteket helyezett kilátásba, az Egyesült Államok pedig új eszkalációnak nevezte a július 4-i tesztet. Az amerikai szenátus csütörtökön újabb Phenjan elleni szankciókról fogadott el törvényjavaslatot.

A tavalyi év eleje óta megnőtt a feszültség a Koreai-félszigeten a Phenjan által végrehajtott két atomkísérlet és a számos rakétakísérlet miatt.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!