Rafinált puccs Zimbabwéban – vége Robert Mugabe 37 éves hatalmának
Megelégelte a zimbabwei hadsereg, hogy Afrika egyik legendás függetlenségi harcosa családi és baráti vállalkozássá süllyesztette az országot, önkényuralmi rendszert épített ki, és tönkretette a gazdaságot. A katonai hatalomátvétel az elnök „bűnös köre” ellen irányult, de a 93 éves Mugabe házi őrizetben várja saját és családja sorsa alakulását.
Ne tréfálkozzanak, csak haladjanak tovább! – figyelmeztették az autósokat a zimbabwei főváros, Harare utcáin a kedden megjelent katonák. Ekkor már sokan sejthették, hogy készül valami. És valóban, a hadsereg sem tréfált, pár órával később a páncélozott harcjárművekkel felvonult egységek bevették a rezsim szócsöveként működő állami tévé székházát. A katonák elfoglalták a kormányhivatalokhoz, a parlamenthez és a bíróságokhoz vezető utakat, szerda hajnalra gyakorlatilag ellenőrzésük alá vonták a fővárost. Bár néhány nagyobb robbanást és lövöldözést is hallani lehetett, halálos áldozatokról egyelőre nem érkeztek hírek.
Ez nem puccs, pusztán a Robert Mugabe elnökhöz közeli „bűnözők” félreállítása a cél – állt a hadsereg szóvivője által a tévében felolvasott közleményben. De szerdára világossá vált, hogy Mugabét megfosztották a hatalmától, a veterán politikust a saját házába zárták. Jacob Zuma dél-afrikai elnök – aki beszélt vele telefonon – közölte, hogy Mugabe jól van. Egyelőre nem világos, hogy ki a puccs vezetője, de a jelek szerint a hadsereg óvakodik a szó használatától, hiszen az erőszakos hatalomátvétel sem az afrikai, sem a nyugati diplomáciai körökben nem hangzik jól. „Ha elvégeztük a feladatunkat, minden visszatér a normális kerékvágásba” – ígérték a katonák, anélkül, hogy részletekbe bocsátkoztak volna.
A régóta politikai és gazdasági káoszban tengődő afrikai országban az utóbbi órák eseményei nem voltak teljesen váratlanok. Constantino Chiwenga tábornok, a hadsereg parancsnoka már hétfőn figyelmeztetett, készen áll a cselekvésre, hogy véget vegyen a hatalmon lévő párton, a Zanu-PF-en belüli tisztogatások leállítására. A pártban elsősorban azokat állították félre, akik a múlt héten menesztett alelnök, Emmerson Mnangagwa hívei voltak. A hadsereg egyértelművé tette, hogy az egykori védelmi miniszter, volt kémfőnök és a maga is háborús veterán Mnangagwa elbocsátása elfogadhatatlan.
Az alelnök megbuktatása lehetett tehát a fő kiváltó oka a hadsereg közbelépésének. Mnangagwa ugyanis a 93 éves Mugabe esélyes utódjának számított, az eltávolításával azonban szabad út nyílt a hatalom csúcsa felé a veterán elnök felesége, Grace Mugabe előtt, aki négy évtizeddel fiatalabb a férjénél. A puccs ezért a régi gárda visszavágásának is tekinthető, hiszen az 1980-ban elnyert függetlenséghez vezető harcokban részt vett veteránok a mai napig kiváltságokkal, fontos kormányzati pozíciókkal rendelkeznek. A brit gyarmati uralom elleni küzdelem hősének és vezetőjének tartott Mugabe ellen a saját egykori bajtársai fordultak, akik veszélyt láttak a fiatalabb nemzedéket képviselő, de hatalmi önkényeskedéseiről és luxusmániáiról is ismert 52 éves first lady elnöki ambícióiban. A csak Gucci Grace-nek hívott elnökfeleség egyes hírek szerint külföldre menekült.
Ám minden bizonnyal ennél is több forog kockán. Mugabe az afrikai szövetségesei szemében ugyan még mindig a gyarmati uralmat lerázó „nagy öreg”, de a Nyugat szerint diktátor. A függetlenség utáni felvirágzást előbb hanyatlás, majd teljes anarchia követte, miután az 1990-es években úgynevezett földreform keretében kisajátították a fehér farmerek birtokait, hogy azokat a katonai veteránok és nincstelen parasztok körében osszák szét. Mugabe nyilvánvalóan így akarta hatalmi bázisát megszilárdítani, de Fekete-Afrika egykori egyik éléstára az éhezés és nélkülözés szinonimájává vált. Az ellenzéki pártokat és a sajtót közben Mugabe potentátjai üldözték, többeket börtönbe zártak, a nyugati donorok pedig 1999-ben felfüggesztették a segélyeket, ami a mai napig is tart. Mugabe a Nyugat páriájává vált.
A gazdaság bizarr állapotát mi sem jelzi jobban, mint hogy a volatilitásáról a napokban is számot adott bitcoin digitális valuta jelenti Zimbabwéban többek számára az egyik menekülő fizetőeszközt. Sokan a kriptovalutába menekítik a vagyonukat, így amikor a bitcoin a múlt héten globálisan a 8 ezer dolláros árfolyamot ostromolta, a hararei bitcoin-tőzsdén – mert ilyen is van –, a Golix börzén az árfolyam 13 900 dollárra ugrott. A hiperinfláció miatt a zimbabwei kormány 2009-ben az amerikai dollárral helyettesítette a hazai valutát, amivel a mára teljesen kifújt egykori fizetőeszközben tartott megtakarításokat, vagyonokat tett egy csapásra semmissé.
Az amerikai dollár ugyan átmenetileg viszonylagos stabilitást teremtett, de a zöldhasú hamarosan elfogyott. Az idén januárban már csak úgy lehetett bankszámláról 100 dollárhoz jutni, ha 120 dollárt utaltak egy párhuzamosan működő pénzpiac pénzváltójának. Ez az „árfolyam” mára már 180 dollárra nőtt, az így kapott készpénzt pedig a zimbabweiek csak zollarnak nevezik. A zollar inflációja több mint havi 50 százalék. Érthető hát, hogy miért vállalják sokan a bitcoinnal kapcsolatos kockázatot. A hararei Golix tőzsdén októberben 1 millió tranzakciót hajtottak végre.
Mindez persze nem oldja meg a gazdasági gondokat, melyek elől több millióan menekültek el a környező országokba. A 17 milliós Zimbabwéban éppen ezért sokan nem ellenzik a puccsot. Mnangagwe, az eltávolított alelnök azt ígérte, hogy helyre akarja állítani a kapcsolatokat a Nyugattal, a Nemzetközi Valutaalappal és a Világbankkal. Az alelnök, akinek a beceneve Krokodil, szerdán máris visszatért Hararébe, hogy átvegye a kormány irányítását. Valószínű, hogy a következő órákban, napokban kiderül, gyorsan rendeződik-e a feszült helyzet, és új, stabilabb korszak kezdődik-e Zimbabwéban.