szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Németországban elhalasztották az Angela Merkel koalícióját fenyegető összecsapás menekültügyben, ám az EU jövő heti csúcstalálkozójától sem várnak megállapodást, annyi önös érdek szabdalja táborokra a tagországokat.

Az Aquarius segélyhajó odüsszeiája a felszínre hozta az ellentéteket az EU-országok között a menekültprobléma megoldásának kérdésében. A jövő héten kellene közös álláspontra jutni az állam- és kormányfőknek, s eddig kötött tűzszünetet Németországban Angela Merkel kancellár és Horst Seehofer belügyminiszter, a bajor keresztényszocialista CSU elnöke. Kettejük párviadala a nehezen összetákolt német koalíciót fenyegeti, az EU-ban pedig a többféle, s mindenütt megmerevedett frontvonalak akadályozzák a megoldást.

A külső határok megerősítésében még mindenki egyetért, ám a bejutó menekültek regisztrálásának és befogadásának ügye már konfliktusokat szül. Az Aquarius ügyében kegyetlennek nevezett olaszok a terhek és az érkezők megosztását szeretnék – utóbbit a Matteo Salvinit dicsérő Orbán Viktor nem akarta észrevenni –, míg mások rajtuk és a görögökön kérik számon az elmaradt regisztrációt. A kvótákat elutasító visegrádi négyek pedig akár laza Brüsszel- és Berlin-ellenes szövetségre is léphetnek a Sebastian Kurz osztrák kancellár, valamint Salvini és Seehofer létrehozta, a menekültpolitikában szigorítást szorgalmazó tengellyel.

Az USA-ban az illegálisan a határt átlépő családok szétszakítása kevert vihart. Végül a rabosított szüleiktől elvett gyerekek képei sugározta embertelenségnek elnöki rendelettel vetett véget az, aki korábban az intézkedésével az egészet kiváltotta: a felelősséget ezúttal is másra hárító Donald Trump.

További részletek a HVG hetilap friss számában.

hvg.hu

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Gergely Márton Világ

Merkel alkonya: amit látunk, az királydráma, és Orbán is szerepet kapott

Két évtizede köszönt le kancellárként Helmut Kohl, azóta határozza meg a német jobboldalt Angela Merkel. Most az ő két évtizedes dominanciája is a végéhez közeleg. Ha egyszer eljön az idő, Merkel önként akart távozni a hatalomból, ám a jelek szerint ő is kényszer hatása alatt fog. Az utódlási harc már zajlik, és egyre irracionálisabb eszközöket használnak egymással szemben a felek.